Pieprzenie o Szopenie

No to mamy kolejną sensację. Łupem dziennikarzy padł Chopin. Mowa tu jednak nie o samym kompozytorze, ale o komiksie, który miał być jego oryginalną biografią. Rzeczywiście, oryginalności nie można jej odmówić. Dzieło, które obfituje w niezbyt wyszukany język, wywołało burzę w mediach. O co konkretnie chodzi?

O to, że publikacja miała być materiałem edukacyjnym, przeznaczonym dla Polonii w Niemczech. Dodajmy, w wieku szkolnym. Autor utrzymuje, iż o wieku potencjalnych odbiorców nic nie wiedział. Problem dotyczy właśnie tego niedomówienia. Sądzimy, że gdyby zostało ono wyjaśnione „na boku”, z dala od kamer, wszystko uszłoby obu stronom na sucho.

Tymczasem MSZ, które zleciło i sponsorowało ten projekt, po raz kolejny się skompromitowało. Winne zamieszania są też same media. Niepotrzebnie rozdmuchały całą sprawę, nadając jej rangę wielkiej afery i rzucając w stronę autora oskarżenia o profanację wizerunku wybitnego kompozytora. Należy zauważyć, że rysownik Krzysztof Ostrowski jest przedstawicielem nurtu alternatywnego. Widać i słychać to zarówno w komiksach, jak i na płytach jego zespołu Cool Kids of Death. Ludzie ministra Radosława Sikorskiego, jak widać mają blade pojęcie o tym, kogo zatrudniają. Jeśli tak samo, z przypadku, powstają składy całych rządów… Ach, może lepiej nad tym nie dywagować.

Tak czy siak, wydaje nam się, że sprawa jest cholernie przesadzona. Wszak polscy nastolatkowie zapewne znają wiele wulgaryzmów, tych z komiksu, jak i setki innych. Fakt, że przebywają poza granicą kraju nie zmienia ich nawyków językowych. Być może dla dziennikarzy lepszym lekarstwem na nudę byłby Chopin rozlewany do butelek w siedleckiej fabryce. Sprawa nie mniej „bulwersująca”. Gdyby to wódka miała być zakazana, można by ją w pośpiechu wypić i mieć z tego jakąś satysfakcję. Natomiast zmielenie dwóch tysięcy kolorowych książeczek będzie nas (podatników) słono kosztować.

Łukasz Burdziak
Damian Sidorowicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*