W jednym urządzeniu 93 skrytki

Książkomaty w Poznaniu. Co to jest i jak z tego korzystać?

W mieście ustawionych zostanie 11 książkomatów. To urządzenia pozwalające wypożyczać, zamawiać i oddawać książki. Każde ma 93 skrytki na książki, w których może znajdować się kilka tomików jednocześnie.

Książkomaty zostaną zakupione w ramach projektu „Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konwersacja i digitalizacja cennych zasobów bibliotecznych”. Jego celem jest ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz poprawa dostępności do dóbr i usług kultury poprzez inwestycje w infrastrukturę i poprawę warunków funkcjonowania instytucji kultury.

Inicjatywa wyposażenia miasta w książkomaty jest stworzona z myślą o poznaniakach, dla których dostęp do filii Biblioteki Raczyńskich jest utrudniony. „Książkomat to nasz sposób, aby być blisko czytelnika” – mówi dyrektorka biblioteki, Anna Gruszecka w filmiku zamieszczonym na YouTube kanale Biblioteki Raczyńskich. Na urządzenia mogą liczyć mieszkańcy takich części miasta jak Rataje, Górczyn, Ławica, Starołęka, Strzeszyn, Szczepankowo, Świerczewo, Antoninek, os. Kwiatowe i Lecha.

Załatwienie spraw organizacyjnych, w tym testowanie książkomatów i szkolenie pracowników, potrwa do połowy marca 2022 roku. Jak podaje oficjalny informator Urzędu Miasta, wtedy też pojawią się szczegółowe informacje o tym, na jakich zasadach będzie można korzystać z nowych urządzeń.

Fotografia iluistracyjna – Alfons Morales, www.unsplash.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*