W sobotę inauguracja 75-lecia

Ten koncert inauguruje obchody 75-lecia działalności artystycznej Poznańskiego Chóru Chłopięcego, założonego przez Jerzego Kurczewskiego i prowadzonego przezeń z wielkim międzynarodowym powodzeniem przez dziesięciolecia. Wykonane  zostanie „Requiem” wybitnego francuskiego kompozytora Gabriela Fauré. 

Usłyszymy wersję pochodzącą z roku 1893, ocenianą jako najbliższą koncepcji twórcy, którego wizja Requiem pełna jest wewnętrznego pokoju, ciepła, miłości i intymności w wypowiedzi twórczej.  Zapewne dlatego  kompozytor zrezygnował z wizji Sądu Ostatecznego, skupiając się raczej na metafizyce śmierci jako drodze do wieczności. Fauré opuścił Dies Irae i Benedictus. Zamiast tego, wprowadził dwie inne modlitwy: Libera me oraz In Paradisum. Libera me powstała jako pierwsza w 1887 roku, prawdopodobnie pomyślana jako samodzielny utwór. Włączona do Requiem została po ukończeniu pozostałych części w 1888 roku. Mimo że to msza żałobna, utwór ma radosny i pozytywny charakter. Sam kompozytor potwierdził, że postrzega śmierć jako szczęśliwe wydarzenie, prowadzące do życia wiecznego, stąd pogodny nastrój jego dzieła. Jego struktura nieco różni się od tradycyjnej. Centralnym punktem pozostaje Pie Jesu na sopran solo (wykonany premierowo przez chłopca z chóru w kościele Madeleine) z dwoma grupami po trzy części po obu stronach.

Z zachowanej oryginalnej kameralnej instrumentacji, angielski kompozytor John Rutter odtworzył, wydaje się, najbliższą zamysłowi kompozytora wersję, którą wraz ze swoim niespełna trzydziestoosobowym chłopięco-męskim chórem paryskiego kościoła Madelaine wykonał Faure w styczniu 1893. W partiach solowych usłyszymy 12-letniego Mateusza Kurkowskiego (sopran), jak również wybitnego śpiewaka, solistę Staatsoper Berlin, byłego chórzystę Poznańskiego Chóru Chłopięcego, Adama Kutnego (baryton). Solistom oraz chórowi towarzyszyć będzie Poznański Zespół Kameralistów. Całość poprowadzi Jacek Sykulski.

Koncert odbędzie się w sobotę, 23 listopada 2019 w Kościele oo. Franciszkanów (ul. Garbary 22, Poznań) o godz. 19 i będzie poprzedzony mszą św. o godz. 18 w intencji Jerzego Kurczewskiego oraz jego zmarłych wychowanków. Podczas mszy kazanie wygłosi wychowanek chóru o. Robert Rutkowski OCD. Słowo wstępne przed koncertem: Alina Kurczewska i Michał Bandurski. Wstęp wolny

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*