Lato kinomaniaków

Miłośnicy dobrego kina mogą już zacierać ręce. W lipcu we Wrocławiu, po raz jedenasty, odbędzie się Festiwal Era Nowe Horyzonty. Na początku sierpnia wystartuje poznański festiwal Transatlantyk.

O Festiwalu Era Nowe Horyzonty, na spotkaniu w poznańskim kinie Muza, opowiadał dyrektor festiwalu, Roman Gutek. Największym wydarzeniem imprezy będzie polska premiera zrealizowanego w 3D filmu Wima Wendersa „Pina”. Ciekawie zapowiada się także pokaz pierwszego filmu Tomka Budzyńskiego, lidera zespołu Armia, który również pojawił się na konferencji w Poznaniu, aby o swoim debiucie opowiedzieć. Film nosi tytuł „Podróż na wschód”.

– Fabuła oparta jest na noweli Stefana Grabińskiego „Maszynista Grot”, a zdjęcia kręcone były w wolsztyńskiej parowozowni – mówił T. Budzyński. Artysta opowiadał też o swoich pomysłach na kolejne trzy filmy, m.in. adaptacji „Czekając na Godota”, do której chce zaprosić artystów z kabaretu Mumio.

Program wrocławskiego przeglądu jest bardzo bogaty. Od 21 do 31 lipca zostanie pokazanych około 430 filmów z ponad 50 krajów. Odbędą się konkursy filmów zarówno długometrażowych, jak i krótkometrażowych. W tym Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty.

– Ważne dla nas są konkursy filmów niekonwencjonalnych, które mają ciekawą formę. Filmy, które poruszają tematy nieobecne w kinie głównego nurtu. To taka wizytówka naszego festiwalu – mówił R. Gutek. Interesującymi elementami festiwalu będą także pokaz japońskiego kina erotycznego „Za różową kurtyną”, przegląd kina norweskiego oraz cykl „Czerwone westerny”.

Tydzień po wrocławskiej uczcie kinomanów rozpocznie się, tworzony przez Jana A.P. Kaczmarka, pierwszy Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk. Pytany o niego, R. Gutek stwierdził, że z zapowiedzi wynika, iż będzie to zupełnie inne wydarzenie artystyczne, skierowane do szerszej publiczności. Dlatego nie boi się o swoich widzów.

Rozpoczęła się już sprzedaż karnetów na Festiwal Era Nowe Horyzonty. Prawie gotowy program znaleźć można na stronie www.enh.pl

Fot. www.enh.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*