Sami wybieramy kogo obdarować

Od 2004 roku mamy możliwość dobrowolnego przekazania jednego procenta swojego podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. Z roku na rok coraz więcej podatników korzysta z tej opcji.

Samodzielnie wybierają oni na czyją rzecz przekazać 1%. Z ich kieszeni nie ubywają pieniądze, przekazują bowiem kwotę, która jeśli nie trafiłaby na konto OPP, to zasiliłaby Skarb Państwa.

W jaki sposób przekazać 1%?

W deklaracji podatkowej znajdują się dwa pola, w które podatnik zobligowany jest wpisać: numer KRS organizacji oraz przekazywaną kwotę, która nie może przekroczyć 1%. Należy pamiętać, aby dane były dokładne, szczególnie numer KRS. W deklaracji istnieje również możliwość podania swoich danych osobistych, co umożliwi wysłanie podatnikowi podziękowań od obdarowanej organizacji. W takim przypadku należy podać: imię, nazwisko i adres zamieszkania darczyńcy lub darczyńców (obojga małżonków, jeżeli rozliczają się wspólnie), wysokość przekazanej kwoty oraz cel szczegółowy.  Podatnik w deklaracji może wskazać konkretny cel lub osobę, na którą przekazuje 1%. Dla organizacji jest to jedynie informacja, a nie zobowiązanie.

Dwie z wielu organizacji, które działają w Poznaniu i korzystają z 1%:

  • Dzieciaki Chojraki, Stowarzyszenie Wspierania Transplantacji Szpiku i Onkologii Dziecięcej. Pieniądze przekazane przez podatników pomogą zapewnić warunki w, których rodzice będą mogli być w szpitalu całodobowo przy swoich dzieciach oraz pomogą skutecznie zwalczać nowotwory u dzieci (wspieranie badań i transplantacji szpiku u dzieci). Nr KRS: 0000102034.
  • Wielkopolskie Stowarzyszenie Niewidomych. 1% podatku pomoże w organizacji spotkań i zajęć osobom dorosłym i dzieciom niewidomym. Organizacja zajmuje się również uświadamianiem ludziom pełnosprawnym, jak wygląda życie ludzi. niewidomych. Nr KRS: 0000015792.

Grafika – http://niewidomi.net/

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*