Ta wystawa stawia także pytania

Wystawę prac stworzonych przez studentki i studentów WNPiD przy użyciu Sztucznej Inteligencji (SI) można podziwiać na I piętrze Collegium Politicum.

Prace powstały na prowadzonych przeze mnie zajęciach z Grafiki i wizualizacji. Ta kolekcja dzieł nie tylko prezentuje innowacyjne podejście do sztuki, ale również stawia wiele ważnych pytań dotyczących etyki i estetyki w kontekście współpracy człowieka z maszyną.

Prace prezentowane na wystawie obrazują różnorodność postaw studentek i studentów wobec Sztucznej Inteligencji. Niektóre z nich podkreślają potencjał kreatywny i eksperymentalny tej technologii, wykorzystując ją do stworzenia abstrakcyjnych dzieł, których osiągnięcie nie byłoby możliwe tradycyjnymi metodami. Inne skupiają się na krytycznym spojrzeniu na wpływ SI na nasze społeczeństwo, poruszając tematy związane z kontrolą danych, prywatnością czy manipulacją informacjami.

To przegląd nie tylko nowej technologii, ale także otwarcie ważnych dyskusji dotyczących etyki, estetyki i roli autora w erze cyfrowej.

Wystawa ta może być też okazją do dyskusji na temat roli instytucji i społeczności w regulowaniu i definiowaniu praw autorskich w kontekście nowych technologii. Jakie powinny być standardy etyczne i prawnicze dotyczące wykorzystania Sztucznej Inteligencji w twórczości artystycznej, naukowej, dydaktycznej i w innych dziedzinach ludzkiej aktywności?

prof. dr hab. Krzysztof Molenda

Więcej na stronie: www.wnpid.amu.edu.pl