Z hispanistą, prof. Filipem Kubiaczykiem rozmawiałem przed inauguracją sezonu 2024/2025 LaLiga EA Sports, a także w rocznicę triumfu Hiszpanek w finale Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Wywiady ukazały się na portalach Futbolowa Rebelia i Sportmarketing.
Przegląd rynku transferowego. W wywiadzie dla Futbolowej Rebelii przeanalizowaliśmy sytuację w kilku drużynach hiszpańskiej Primera División. Mowa tu chociażby o Realu Madryt wzmocnionym wręcz galaktycznym transferem Kyliana Mbappé, dokonującym sporych zmian personalnych Atlético Madryt (przyjście Robina Le Normanda, Juliána Alvareza, Alexandra Sørlotha i Conora Gallaghera, odejście Mario Hermoso, Stefana Savicia, Álvaro Moraty czy Memphisa Depaya), dotkniętej exodusem gwiazd poprzedniego sezonu Gironie (Dowbyk, Savinho, Aleix i Eric Garcia, Couto) czy, co niepokoi kibiców, wciąż pogrążonej w zamęcie Barcelonie (niedoszły transfer Nico Williamsa, objawienia EURO 2024 i przyjście Daniego Olmo).
Polityczny wymiar piłki nożnej. W rozmowie z prof. F. Kubiaczykiem nie sposób nie zahaczyć o wątki łączące futbol z polityką. Tym razem zwróciliśmy uwagę przede wszystkim na kwestię Gibraltaru. Choć zaakcentowaliśmy również na przykład polityczną aktywność nowej gwiazdy Królewskich. Link do rozmowy: https://futbolowarebelia.com/2024/08/15/od-hiszpanskich-pilkarek-poprzez-mbappe-do-kwestii-gibraltaru-rozmowa-z-prof-filipem-kubiaczykiem-przed-startem-nowego-sezonu-la-liga/
Jak rozwija się kobiecy futbol. 20 sierpnia minął dokładnie rok od triumfu Hiszpanek na mundialu w Australii i Nowej Zelandii. W związku z tym nadarzyła się idealna okazja, by spojrzeć na kobiecą piłkę nożną na Półwyspie Iberyjskim w aspekcie marketingowym, ale też socjologicznym. Ten rodzaj futbolu stale się rozwija, choć wciąż nie można bagatelizować negatywnych zjawisk, takich jak chociażby stereotypy i stygmatyzacja. W końcowym fragmencie rozmowy skoncentrowaliśmy uwagę na to, że, co może cieszyć, również w Polsce poważnie podchodzi się do kobiecej piłki. Transmisje w TVP Sport, Viaplay czy Eurosporcie to najwyższy poziom, klasa światowa.
Co istotne, mój rozmówca miał okazję i przyjemność oglądać mecze kobiecych drużyn z trybun podczas pobytu w Hiszpanii, który umożliwił zebranie materiałów do nowej książki („Historia, płeć i władza. Rzecz o piłce nożnej w Hiszpanii 3”). Ma więc niezwykle interesującą perspektywę. Link do rozmowy: https://www.sportmarketing.pl/aktualnosci/65840/hispanista-z-uam-kobieca-pilka-nozna-w-hiszpanii-jest-swoistym-fenomenem-spolecznym/
* Filip Kubiaczyk – ur. 1979, historyk, historyk kultury, hispanista. Profesor w Instytucie Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Naukowo zajmuje się historią nowożytnej Hiszpanii oraz jej oddziaływaniem na współczesność, zwłaszcza relacje hiszpańsko-katalońskie. Studiował i realizował projekty badawcze na uniwersytetach w Saragossie, Barcelonie, Madrycie i Walencji. Autor trzech naukowych książek o hiszpańskim futbolu, więcej tutaj: https://lubimyczytac.pl/autor/95669/filip-kubiaczyk. Najnowsza książka, pionierska w Polsce, poświęcona jest kobiecej piłce nożnej w Hiszpanii – „Historia, płeć i władza. Rzecz o piłce nożnej w Hiszpanii 3”, ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego UAM.
Dodaj komentarz