Piewcy (dez)informacji

Włączcie internet, YouTube, zobaczcie coś z rosyjskiej telewizji. To istny cyrk, który przeraża, zatrważa. Dowiecie się, co i w jaki sposób przekazuje się mieszkańcom Rosji, jak wygląda alternatywny świat.

Od dłuższego czasu przyglądam się wschodniej propagandzie. W polskim internecie można znaleźć dobre tłumaczenia tego, o czym Rosjanie. Według propagandy, żołnierze witani są na „wyzwolonych” terytoriach ukraińskich jak herosi, oswobodziciele. To, oczywiście, nienormalne. Zatrważają treści przekazywane zwykłym mieszkańcom przez media, język informacji o świecie, o Rosji. I Polsce.

Od lat, według rosyjskich intelektualistów, polityków i obywateli, ich państwo zagrożone jest przez NATO i tzw. kolektywny Zachód. Oliwy do ognia dodają prawosławni kapłani, którzy w kazaniach mówią o historycznej misji Świętej Rosji, porównują swoich żołnierzy do prawdziwych chrześcijan. Klasyczny podział: my dobrzy, oni źli, w mediach rosyjskich jest bardzo twardy. Cerkiew jako ostoja prawdziwych, konserwatywnych wartości, sprzeciwia się na przykład związkom osób homoseksualnych, które popierają państwa Zachodu. Tenże w rosyjskiej propagandzie utracił wszystkie wartości i traktowany jest jako „zgniły”.

Do głównych postaci medialnych w Rosji zaliczani są: Władimir Sołowiow i Olga Skabiejewa. Oczywiście, propagandystów można by wymieniać dłużej, jednak to właśnie oni najczęściej pojawiają się w polskich przekazach.

Olga Skabiejewa. Znana szerzej jako „Żelazna lalka telewizji Putina”, prowadząca program „60 minut”. To najpopularniejszy talk-show w Rosji. Schemat jego jest prosty. Zaproszeni goście komentują aktualne wydarzenia. Skabiejewa głosi, że Rosja prowadzi i „walczy w III wojnie światowej z państwami NATO”. Z pogardą odnosi się do Polaków, podobnie, jak i goście przez nią zapraszani. Polska, według niej, jest jednym z głównych siewców nienawiści wobec Rosji na arenie międzynarodowej. Warto wspomnieć, że prowadzi ona swój program wraz z mężem, Jewgienijem Popowem, który jest deputowanym do Dumy (parlament rosyjski).

Władimir Sołowiow. Od lat traktowany jest jako jeden z największych propagandystów Putina, jednak jego ostatnie notowania spadają. Znajduje się on na 19. miejscu najczęściej słuchanych osób na Telegramie. W jego programie najczęstsze obelgi padają wobec prezydenta Ukrainy. Nazywa go „narkomanem”, a zamiast twarzy ma „kokainową mordę”. Przypomnę, że jeszcze kilka lat temu Sołowiow z Zełeńskim występowali wspólnie w programie rozrywkowym. Podczas „Sołowiow live” prowadzący używa takich słów jak: „dupa” czy „gówno”. Tak jak Skabiejewa, uważa, że Rosja walczy w wojnie nie tylko z Ukrainą, ale całym NATO. W swoim programie podkreśla także liczebność polskich wojsk w Ukrainie, które, według jego wyliczeń, mogą liczyć nawet kilka tysięcy. Zarzeka się, że lubi Polaków, ale nie lubi polskich elit i rządu, regularnie atakuje Polskę. Ale nie tylko ją. Gdy idzie o Niemcy, kanclerza Scholza porównuje do Hitlera.

Fot. naTemat.pl, https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=jDxFgI-hxno

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*