Może już po raz ostatni

Zmiana czasu z letniego na zimowy tuż, tuż! Wskazówki przestawiamy dzisiaj w nocy  z godziny trzeciej na drugą. Można powiedzieć, że to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy lubią pospać dłużej!

Zmiana czasu po raz pierwszy została wprowadzona przez rząd Cesarstwa Niemieckiego podczas I wojny światowej. Miała ona pozwolić gospodarce, przestawionej na tory wojenne, zaoszczędzić więcej energii elektrycznej. W Polsce z przestawianiem zegarków mamy nieprzerwanie kontakt od 1977 roku.

Do okresowych (2 razy w roku) zmian czasu zdążyliśmy się już przyzwyczajeni. Jednak, w najbliższej przyszłości może się to zmienić. W swoich założeniach, miały one wspomagać gospodarkę. Pomagać w lepszej organizacji pracy w fabrykach, oszczędzać energię elektryczną (reglamentowaną w przeszłości). Czy nadal jest to potrzebne w świecie opanowanym przez 24-godzinny system pracy, ludzi przyzwyczajonych do beztroskiego zużywania energii? Z podobnymi argumentami wystąpili posłowie PSL. Wniosek Polskiego Stronnictwa Ludowego oczekuje na głosowanie w Sejmie. Jeśli zostanie przyjęty, w 2018 roku nie będziemy przestawiać wskazówek zegarów.

Grafika: Kamil Kiewel

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*