Kto wygrywa, kto przegrywa?

Informacja na oficjalnej stronie rosyjskiego Gazpromu (https://www.gazprom.ru/press/news/2021/september/article537301/) głosi: „Na porannym spotkaniu operacyjnym w Gazprom Prezes Zarządu Aleksiej Miller powiedział, że dziś rano o 8:45 czasu moskiewskiego budowa gazociągu Nord Stream-2 została całkowicie zakończona”.

Przypomnę, iż Nord Stream 2 budzi wiele kontrowersji. Głównym przeciwnikiem budowy gazociągu jest Ukraina, która otrzymuje pieniądze od Rosji za transport gazu przez teren kraju. Teraz, gdy budowa Nord Stream 2, transportującego gaz z Rosji przez Morze Bałtyckie bezpośrednio do Niemiec została zakończona, nie jest konieczna eksploatacja gazociągu dostarczającego dotychczas gaz przez Ukrainę. Może to być mocny cios wymierzony w jej gospodarkę.

Tymczasem cena gazu w UE osiągnęła historyczne maksimum, wynosząc 700 dolarów amerykańskich za tysiąc metrów sześciennych. Według ekspertów, jedną z przyczyn tego wzrostu są niskie zapasy gazu w europejskich magazynach. W świetle tej wiadomości można założyć, że Unia Europejska mogłaby zyskać na uruchomieniu nowego gazociągu.

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/rury-kierownictwo-rurociąg-577581/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*