Brał to, co chciał

Mieszko I stworzył Polskę, ale to Bolesław Chrobry zbudował potężne mocarstwo. Pierwsze polskie imperium.

Przed Chrobrym drżała połowa Europy. Jego państwo sięgało od Łaby po Dniestr. Od Bałtyku po Dunaj. Zdobył Kraków. Podbił Pragę i Kijów. Zasiadł na legendarnym tronie Karola Wielkiego. I miał podobne jak on ambicje. Nieustannie parł do konfrontacji ze wszystkimi sąsiadami, chcąc wydrzeć im należne Polsce ziemie. I robił to skutecznie.

Bezczelny, zaborczy i butny. Nie lękał się niczego. Ani nikogo. Brał nie to, co mu się należało, ale to co chciał. Przepędził z kraju macochę Odę i jej synów. Pokonał  i upokorzył niemieckiego cesarza. Całe cesarstwo musiało uznać wyższość słowiańskiego władcy. Budził też postrach na wschodzie. Kiedy odmówiono mu ręki ruskiej księżniczki Przedsławy zdobył Kijów. A dziewczynę wziął sobie sam.

Michael Morys-Twarowski – autor bestsellerowego Polskiego Imperium po raz kolejny ujawnia najświetniejsze karty polskiej historii. Udowadnia, że nasza historia to powód do dumy, od samego początku istnienia państwa polskiego. Odkrywa korzenie polskiej mocarstwowości. Pokazuje, że z Polakami trzeba było się liczyć. Od zawsze.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*