Taniec pod rękę z rekreacją i sportem

To piętnasta wystawa malarstwa Małgorzaty Kłos. Od wczoraj kilkadziesiąt jej prac można oglądać w salach Parku Rekreacyjno-Sportowego fairPlayce Poznań. Wybór dnia wernisażu i miejsca nie był przypadkowy. 

Dzisiaj rozpoczyna się bowiem trzecia edycja Warsztatów Tańca Współczesnego DANCING fairPlayce POZNAŃ 2019. To kontynuacja Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego – projektu stworzonego przez prof. Ewę Wycichowską w 1994 roku w Polskim Teatrze Tańca. Wydarzenie, według zamysłu organizatorów, „ma na celu kulturalną i społeczną aktywizację mieszkańców Poznania, przybliżenie im wartości, jakie niesie ze sobą taniec. Ten rodzaj sztuki jest od wielu lat częścią tożsamości naszego miasta.”

I właśnie taniec często jest artystyczną inspiracją M. Kłos. Jej intrygujące obrazy są emanacją fascynacji ruchem, dynamiką gestu, radością i skupieniem, doskonałością indywidualnego i zespołowego kunsztu. Wielobarwność przydaje im wyrazistości. Oglądający ma wrażenie, że uczestniczy w tanecznym widowisku, że artyści są na wyciągnięcie ręki. Zobaczymy na tej wystawie i obrazy, które są ilustracją stanu ducha autorki, jej emocji – rezygnacji, zwątpienia, rozgoryczenia, samotności. Ale i nadziei, wręcz wiary, że nowy dzień przyniesie, coś nowego, wyjątkowego. I dobrego, promiennego. W te obrazy trzeba w skupieniu, bez pośpiechu, wnikać i odkrywać kolejne subtelności, niuanse.

Małgorzata Kłos jest poznanianką, absolwentką  Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby). Uzyskała jej dyplom w zakresie grafiki w pracowni prof. Z. Lutomskiego i gobelinu w pracowni M. Abakanowicz.

Na DANCING fairPlayce POZNAŃ 2019 zjechali najlepsi pedagodzy i instruktorzy z różnych stron świata. Do 24 sierpnia każdy dzień przyniesie interesujące wydarzenia (szczegóły na stronie www.dancingpoznan.pl ). Uczestnicy warsztatów poznają takie style  taneczne jak: Gaga, Tango Argentino, Dancehall, Jazz Rock, Reggaeton, Gyrokinesis, Broadway Jazz, Salsa, Bachata, Lyrical Hip-Hop, Dance Lab, BMC, Contact Improvisation, Techniki Modern, Energy Dance, Afro Cubana,  Musical Dance, Release czy Technika klasyczna z wariacjami. Dla seniorów Ewa Wycichowska poprowadzi „Coaching dla Bardzo Dorosłych”

Warsztaty odbywają się pod patronatem Jacka Jaśkowiaka, prezydenta miasta Poznania. I zapewne po raz kolejny ten obiekt rekreacyjno-sportowy świetnie odnajdzie się w roli obiektu kultury, a jego gospodarze w roli mecenasa sztuki.

Fot. Andrzej Piechocki

2 komentarze do Taniec pod rękę z rekreacją i sportem

    • Dziękuję. W takim przypadku i innych (np. Prezydent RP) przyjęło się, że „rządzi” forma dopełniacza. Zapewne równie dobrze mogłoby być prezydent miasta (i dalej w mianowniku) Poznań, Wrocław, Warszawa…
      Dobrego dnia, Andrzej Piechocki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*