
Polski inżynier dr Sławosz Uznański‑Wiśniewski poleci w kosmos jutro o godzinie 14 czasu polskiego jako członek misji Ax-4 na pokładzie statku SpaceX Crew Dragon.
Wystartuje z Kennedy Space Center na Florydzie, a jego lot potrwa około dwóch tygodni. To historyczne wydarzenie – będzie drugim Polakiem w kosmosie i pierwszym, jaki odwiedzi Międzynarodową Stację Kosmiczną
(ISS). Misja Ax‑4, zorganizowana przez Axiom Space przy wsparciu NASA i ESA, przyjmie czteroosobową załogę: dowódczynię Peggy Whitson, pilota z Indii Shubhaneshu Shuklę, Misjonarza z Węgier Tibora Kapu oraz właśnie dr. Uznańskiego‑Wiśniewskiego jako specjalistę misji.
Polski astronauta nie tylko ujarzmi mikroświat, ale również poprowadzi co najmniej 13 eksperymentów przygotowanych wspólnie przez polskie instytucje i firmy – dotyczących zdrowia, biologii i nowych technologii.
Misja ma oficjalną nazwę „Ignis” – symbolicznie łącząc polskie dziedzictwo (Orla Perć – w symbolu misji IGNIS reprezentuje wytrwałość Polaków w
pokonywaniu wyzwań, podobnie jak pokonywanie trudności na tym szlaku) i naukowy ogień eksploracji.
Co ma obejmować ekspedycja? To rekordowa liczba badań w jednej wyprawie – ponad 60 projektów, prowadzonych przez 31 krajów. Polska część misji (projekt Ignis) to 13 eksperymentów z dziedziny zdrowia, nowych materiałów, biotechnologii i technologii kosmicznych. Eksperyment „Drain Brain 2.0” — monitorowanie przepływu krwi z mózgu do serca, w celu wykrycia ryzyka zakrzepicy. Testy AI na pokładzie ISS, m.in. jednostka Leopard od KP Labs. Łączności radiowe z młodzieżą (ISS Ham Radio).
Automatyczne dokowanie statku Crew Dragon do portu Harmony, Testy przetwarzania danych przez urządzenia ubieralne bezpośrednio na pokładzie (edge computing). Pokazowe badania nad nowymi materiałami oraz stabilnością leków w mikro-grawitacji.
To niezwykle prestiżowy moment dla Polski i ESA. Po Mirosławie Hermaszewskim (1978), uzyskujemy drugą narodową reprezentację w kosmosie – tym razem dzięki współpracy prywatno‑publicznej i naukowej wizji. Wyzwanie ogromne, ale potencjał i inspiracja dla
polskiej nauki – bezcenne.
Aktualizacja, 11 czerwca 2025. Planowany na dzisiaj start misji Axiom-4 na Międzynarodową Stację Kosmiczną, został odwołany – poinformował koncern SpaceX. Już po raz czwarty czteroosobowa załoga pozostaje na Ziemi. Powodem tego stanu rzeczy wykryty wyciek płynnego tlenu z pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Nowy termin startu nie jest jeszcze znany. (ap)
Aktualizacja, 12 czerwca 2025. Kolejne odroczenie startu. Tym razem nie został podany żaden nowy termin. Mimo tego, astronauci pozostają na kwarantannie. (ap)
Aktualizacja, 13 czerwca 2025. Wyciek powietrza w rosyjskim segmencie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) został naprawiony. Tę informacje przekazała agencja Interfax. Niektóre media informują, że okienko startowe zamyka się 15 czerwca przynajmniej na trzy tygodnie. (ap)
Dodaj komentarz