Dlaczego pokochaliśmy wstążki?

W świecie mody pod koniec roku 2023 nieodzownym elementem stały się wstążki. W tym sezonie urocze ozdoby były naprawdę wszędzie. Udawano się biegiem do pasmanterii, aby zawiązać sobie kokardki na włosach, do torebki czy nawet na jedzeniu…

Często kojarzone z tancerkami baletowymi, uczennicami i przebierankami, są oznaką młodości. Dlatego często uważa się je za niepoważne. Jednak już w dawnych czasach motyw kokardki był utylitarnym, nieodłącznym elementem stylu. W XVIII i XIX wieku był to symbol statutu. Maria Antonina wydawała krocie franków na tasiemki do włosów. Co sezon nowe kolory i tylko burżuazję było stać na podążanie za trendami.

Kokardy nadal były ozdobą mody przez cały XX wiek. Księżna Diana była entuzjastką kokardek lub muszek,  podczas gdy Madonna nosiła kokardy jako część swoich koncertowych kostiumów. O wstążkach znowu przypomniała marka Chanel, która w pokazie jesień/zima 1995 ozdobiła tymi ozdobami licznie włosy swoich modelek. 

Dziś, wraz z estetyką mody na kokardki, TikTok i Instagram gotują słodką zupę w pastelowych kolorach, różu Barbie i tasiemek. To właśnie marka Simone Rocha zaprezentowała wyjątkowo długie, delikatne akcesoria do włosów w postaci wstążek na sezon jesień/zima 2023. Tymi samymi krokami podążały największe domy mody na świecie – Sandy Liang  czy Balmaini. Coquettecore, barbiecore i bimbocore w swoich stylach odwołują się do hiperkobiecości. Amerykańska historyczka mody Summer Anne Lee podkreśla, że kluczowa jest tutaj rola mediów społecznościowych, dzięki którym świat stał się mniejszy, bardziej przestępny. Łatwiej zarazić się wstążkomanią, która nie jest w XXI wieku tylko dla elit. 

Dzięki temu trendowi, kobiety mogą się poczuć, jak małe dziewczynki  – odmładzają się za pomocą prostej wstążki. Niezależnie od tego, czy jest ona starannie zawiązana na końcu warkocza czy noszona zamiast naszyjnika. Założenie starannie zawiązanej kokardy to subtelny sposób na przekazanie dziewczyńskiego kodeksu, którym żyje aktualnie świat mody.

Fot. Pokaz jesień/zima 2023 Simone Rocha, Getty Images

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*