Żywe obrazy Malczewskiego

Lech Majewski we współpracy z Muzeum Narodowym w Poznaniu zakończył już zdjęcia do projektu Jacek Malczewski/Lech Majewski. Rozpoczął także montaż etiud inspirowanych obrazami Jacka Malczewskiego.

L. Majewski to autor znany z takich produkcji jak Młyn i krzyż (2011), inspirowany obrazem Droga krzyżowa Petera Bruegla Starszego, czy Ogród rozkoszy ziemskich (2004) na motywach zaczerpniętych z tytułowego obrazu Hieronima Boscha. Tym razem podejmuje się kolejnego artystycznego wyzwania.

Jacek Malczewski/Lech Majewski składa się z dwunastu wideoartów. Obrazy młodopolskiego malarza ożywają przy pomocy reżysera. We współczesnej interpretacji nie zabraknie charakterystycznych motywów czy symboli takich jak chimery, fauny, harpie i anioły.

„Te 12 wideoartów to nie jest ilustracja Malczewskiego, to jest rozmowa z Malczewskim, to jest opowiedzenie o Polsce i o świecie. Jest to wyjście z jego leksykonu symbolicznego i z jego wizji świata i czasu, w którym żył i pociągnięcie tej perspektywy do współczesności. Interesowało mnie wejście w jego świat, to, jak on by funkcjonował dzisiaj – ten świat i Malczewski” – mówi L. Majewski. https://www.pap.pl/aktualnosci/lech-majewski-rozpoczal-montaz-wideoartow-inspirowanych-dzielami-jacka-malczewskiego-0

Dokładna data premierowego pokazu gotowych dzieł nie jest jeszcze znana. Planowo odbyć ma się w tym roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu, gdzie znajdują się najważniejsze dzieła Malczewskiego (np. Melancholia czy Błędne koło).

Fot. https://mnp.art.pl/zdjecia-z-planu-wideoartow

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*