Wyłącznie online

Poznaliśmy laureatów Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera. To wyjątkowe wyróżnienie przyznawane jest wybitnym intelektualistom, publicystom i działaczom społecznym.

W jubileuszowej, 20. edycji trafia ono do rąk: Roberta Piłata, Aleksandry Domańskiej oraz Mariny Hulii. Od 2001 roku w ramach konkursu wyróżniane są osoby, które zajmują się trzema pozornie odległymi od siebie obszarami, czyli myślą filozoficzną, publicystyką komentującą rzeczywistość polityczną oraz działalnością społeczną. Laureaci kontynuują myśl księdza Józefa Tischnera, który potrafił łączyć te odrębne światy. Fundatorami Nagrody są Grupa ERGO Hestia i Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. Każdy z laureatów otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 33 000 zł oraz statuetkę autorstwa Mariana Gromady.

Jak powiedział sekretarz Nagrody, Łukasz Tischner,  „Robert Piłat pokazuje, jak wiele możemy zaczerpnąć z mądrości dawnych myślicieli, z ich nadziei i z porażek, w jak znacznym stopniu pomagają nam dziś żyć. Aleksandra Domańska prowadzi nas w głąb polskiej historii, byśmy przejrzeli się w lustrze i umieli uczyć się na starych błędach. Marina Hulia  wyczula nas na konkretne historie ludzi – uchodźców, więźniów, osób wykluczonych, mobilizując do pomocy oraz przełamywania narodowych i społecznych stereotypów. Wszyscy troje są w jakimś sensie „niedzisiejsi”, bo świetnie bronią się przed presją doraźności i cierpliwie robią swoje”.

W kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować„nieszczęsny dar wolności”, nagrodę otrzymała Aleksandra Domańska. Nagrodzona została za książkę „Bohatyrowicze. Szkice do portretu”, w której bada historyczne przyczyny podziałów wśród Polaków. Wskazuje na skłonność do gloryfikacji klęski i związany z nią trwały uraz do sił postrzeganych jako obce. Autorka szkicuje barwny, zaktualizowany Polaków portret własny.
Tegoroczne NADZWYCZAJNE DNI TISCHNEROWSKIE odbędą się wyłącznie online w dniach  18-20 listopada 2020.
Więcej informacji tischner.pl oraz fb/dni.tischnerowskie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*