Urzędowy – prosty i zrozumiały

Czy pisma urzędowe muszą być pisane trudnym i niezrozumiałym językiem? Nic podobnego! Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM uruchamia studia podyplomowe dla osób związanych ze sferą komunikowania publicznego.

Absolwenci studiów podyplomowych dowiedzą się jak tworzyć proste i zrozumiałe teksty (a zarazem poprawne językowo!), a także jak dostosowywać do reguł prostoty cudze teksty. Będą pracować na bazie różnego rodzaju pism urzędowych, pochodzących z wielu instytucji i firm z Polski, m. in. Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Najwyższej Izby Kontroli i wybranych urzędów marszałkowskich. Do dyspozycji studentów będzie również Baza Tekstów Urzędowych, stworzona we współpracy z Urzędem Miasta Poznania oraz Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Prosty język w instytucjach publicznych to studia praktyczne. Spośród 180 godzin zajęć jedynie 6 poświęcono wykładom. Resztę programu wypełniają ćwiczenia i warsztaty, które poprowadzą pracownicy naukowi z Instytutu Filologii Polskiej: prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek, dr hab. Karolina Ruta-Korytowska, prof. UAM dr hab. Przemysław Wiatrowski oraz prof. UAM dr hab. Marta Wrześniewska-Pietrzak.

Szczegółowe informacje o kierunku i zasadach rekrutacji znajdują się na stronie Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej. Więcej informacji znajduje się pod linkiem: https://wfpik.amu.edu.pl/studia/kierunki-studiow/studia-podyplomowe/prosty-jezyk-w-instytucjach-publicznych

Fot. fragment dokumentu z Dziennika Urzędowego Ministra Zdrowia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*