Tylko rok, a nie dwa lata

System punktów karnych dla kierowców to ważny element kontroli i utrzymania bezpieczeństwa na drogach. Aktualnie kasowanie punktów karnych następuje po upływie 2 lat i opłaceniu mandatu. Planowane są istotne zmiany.

17 września 2023 wchodzi w życie nowa ustawa, która reguluje kasowanie punktów karnych. Będą usuwane po zaledwie roku, a nie jak dotychczas po dwóch latach od opłacenia mandatu. To zdecydowana zmiana, która ma na celu zarówno przyspieszenie procesu czyszczenia konta kierowców z punktów karnych, jak i skłonienie ich do większej ostrożności na drogach.

Pojawia się pytanie, co z tymi, którzy zostali ukarani punktami karnymi przed wejściem w życie nowych przepisów? Według planowanych zmian, punkty karne przyznane do 16 września 2023 pozostaną na koncie kierowcy przez dwa lata od daty opłacenia mandatu. Oznacza to, że te osoby będą podlegać jeszcze dotychczasowym regulacjom, a ich punkty nie zostaną automatycznie skasowane po roku, jak w przypadku nowych przewinień.

Należy także pamiętać o limitach punktów karnych, które mają wpływ na zachowanie prawa jazdy. Obecnie, dla kierowców posiadających prawo jazdy dłużej niż rok, limit wynosi 24 punkty. Osiągnięcie tego progu skutkuje odebraniem uprawnień do prowadzenia pojazdów. Kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok, mają mniejszy limit punktów karnych – 20. W przypadku przekroczenia tej liczby, również grozi utrata uprawnień.

Fot. Katarzyna Koszowska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*