Tak, masz w głowie więcej niż jeden mózg

Jeśli zdarza wam się zjeść ciasto, chociaż bardzo usilnie myśleliście o tym, że nie powinniście tego robić, mam dobrą wiadomość – to nie kwestia waszej słabej woli, po prostu wasz „stary” mózg po raz kolejny wygrał walkę z nowym. 

Rewolucyjna teoria inteligencji tysiąca mózgów, która zachwyciła Billa Gatesa i Richarda Dawkinsa, tłumaczy, że ludzki mózg początkowo skupiał się wyłącznie na rywalizacji i prymitywnym przetrwaniu. Dopiero potem nauczył się wykorzystywać układy odniesienia i przyswoił model świata, dzięki czemu, jako gatunek, zaczęliśmy współodczuwać, tworzyć, a przede wszystkim myśleć.

Czy to wystarczy, aby zapewnić nam świetlaną przyszłość? Nie. Nasz „stary” mózg wciąż nas sabotuje, podsycając nasze obawy i kontrolując popędy. Żeby pokonać nasze ograniczenia i w pełni odblokować nasz potencjał, musimy mu się przeciwstawić.

Jeff Hawkins to neuronaukowiec, inżynier i przedsiębiorca. Założona przez niego w latach 90. firma Palm Computing stworzyła palmtopa – pierwszy kieszonkowy komputer, który odniósł komercyjny sukces i utorował drogę współczesnym smartfonom. Hawkinsa jednak zawsze ciągnęło do badań nad mózgiem, więc jego kolejne inicjatywy: Redwood Center for Theoretical Neuroscience i Numenta, zajmują się już wyłącznie neuronauką. On sam jest popularyzatorem badań nad nową sztuczną inteligencją. Wierzy w potencjał ludzkości i wróży nam świetlaną przyszłość.

Premiera książki “Tysiąc Mózgów W Twojej Głowie” już 26 kwietnia tego roku.

Grafika: materiały prasowe „Znak”

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*