Sukcesywnie będą wracać

Rok 2022 nie należał do łatwych pod względem komunikacji miejskiej. Na skutek remontów i innych inwestycji, zawieszono lub zmieniono kursy wielu linii tramwajowych, szczególnie w centrum miasta. Nowy rok ma sukcesywnie zmieniać tę sytuację, planowane jest zakończenie szeregu ważnych inwestycji.

Armagedon w centrum. Choć jeszcze w zeszłym roku do użytku oddany został fragment torów przy Kupcu Poznańskim i Al. Marcinkowskiego, zaczęły pojawiać się tramwaje linii 9 i 13, centrum nadal pozostaje w trudnej sytuacji komunikacyjnej. W połowie roku ma jednakże zakończyć się modernizacja torowiska na ul. Fredry oraz remont sieci wodno-kanalizacyjnej na Mielżyńskiego.

Zakończą się także prace na skrzyżowaniach ul. Św. Marcin i Ratajczaka oraz Św. Marcin i Gwarnej, a także ul. Paderewskiego i Al. Marcinkowskiego MPK przewiduje, że w związku z tym do końca roku możliwy będzie powrót tramwajów na trasę od Ronda Kaponiera do Kupca Poznańskiego. Remonty w centrum związane są z programem rewitalizacyjnym „Projekt Centrum”, w ramach którego miasto zamierza odnowić ulice śródmieścia. Kwota inwestycji to 345 milionów złotych.

Znów szybki. Jeszcze 24 grudnia „bimby” wróciły na odcinek PST do przystanku Słowiańska. Na przełomie maja i czerwca zakończyć się mają prace remontowe na całej linii. Przywrócone zostaną tramwaje, a kursujące wzdłuż trasy zastępcze autobusy linii T12 – zlikwidowane. Poprawi to znacząco połączenie północnej części miasta z centrum, a także dojazd na Kampus Morasko. Likwidacja linii T12 jest też ulgą dla kierowców – ruch autobusowy szczególnie  w okolicach galerii Poznań Plaza powoduje duże korki.

Trasa Kórnicka też w remoncie. W związku ze złym stanem infrastruktury, od października tramwaje nie poruszają się na odcinku od ul. Jana Pawła do osiedla Lecha. Remont zakończyć się ma jesienią.

Choć 2023 rok będzie wiązał się z zakończeniem wielu inwestycji, tablice „Plac budowy” nadal będą towarzyszyły mieszkańcom w róznych miejscach w kolejnym roku. W drugim etapie Projektu Centrum planowana jest budowa linii tramwajowej na ul. Ratajczaka, mającej połączyć okolice placu Wolności ze skrzyżowaniem ul. Matyi, ul. Wierzbięcice.

Fot. Oskar Mentel

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*