Teren, na którym mieszczą się te akademiki jest bardzo atrakcyjny. Położony niecałe 400 metrów do Cytadeli, 250 m do PST, a w linii prostej od Starego Miasta dzieli go niecały kilometr. Ta lokalizacja i otaczająca ją zieleń to niewątpliwy walor. Jednak, mimo protestów radnych miasta Poznania, deweloper rozpoczął prace rozbiórkowe. Zostały wstrzymane na 2 tygodnie.
Najbardziej znany w mieście Dom Studencki „Jowita” został uratowany, o czym Sic! informował. Wyburzane są jednakże inne akademiki. Deweloper rozpoczął rozbiórkę dwóch dawnych DS-ów Uniwersytetu Przyrodniczego na Winogradach, przy ulicy Dożynkowej. Z siedmiu budynków znajdujących się w tym kampusie, dwa zajmuje Uniwersytet Przyrodniczy, dwa należą do Uniwersytetu Ekonomicznego (Dewizka i Feniks), jeden posiada Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (Babilon).
W 2020 roku pozostałe dwa budynki należące do Uniwersytetu Przyrodniczego zostały sprzedane deweloperowi Vantage Development za 14 mln. złotych; uczelnia nie była zainteresowana ich remontem. Powstały one w latach 50. i stanowiły część kompleksu Uniwersytetu Przyrodniczego. Zamiast akademików mają powstać dwa bloki z garażami podziemnymi. Obok cały czas działają akademiki należące do Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Budowa bloków mieszkalnych pomiędzy domami studenckimi, zakłóci dawne założenie architektoniczne całego kompleksu.
Od lat 50. funkcjonował tam klub studencki „Nurt”, w którym działał Studencki Teatr Nurt, w latach 60. i 70. jeden z najbardziej znanych teatrów studenckich w Polsce, a także Zespół Pieśni i Tańca „Łany”, który do dzisiaj funkcjonuje. Przez dziesiątki lat akademiki te były miejscem zamieszkania wielu studentów. Ale też wielu mieszkańców Poznania wiąże z nimi sentymentalny stosunek. Rada Miasta Poznania apelowała o wpisanie tych budynków do rejestru zabytków, zaznaczając ich znaczenie dla kultury studenckiej. Na nic to się jednak zdało, gdyż deweloper rozpoczął rozbiórkę akademików, mimo iż nie otrzymał jeszcze warunków zabudowy.
Radna Halina Owsianna, podczas sesji Rady Miasta Poznania, zaapelowała do prezydenta Poznania i miejskiego konserwatora zabytków, aby domy studenckie wpisać do rejestru zabytków. W czwartek, 11 stycznia, decyzją miejskiego konserwatora zabytków wydano nakaz wstrzymania rozbiórki na 2 tygodnie. Jednak decyzja weszła w życie dopiero następnego dnia, przez co, cały piątek 12 stycznia robotnicy pracowali do późnych godzin wieczornych, aby rozebrać jak największą część budynków.
Nie wiadomo, jak sytuacja będzie wyglądała po 2 tygodniach i czy ostatecznie dojdzie do rozbiórki akademików.
Fot. Wanda Galuba
Tagi: UAM, Deweloper, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Ekonomiczny, Inwestycje, Stare Miasto, Rozbiórka
Dodaj komentarz