Znowu na szczycie. Niestety

Według portalu IQAir, stolica Wielkopolski w minionym tygodniu w środę, w godzinach porannych, zajmowała przez jakiś czas 2. miejsce na świecie pod względem miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem!

Taki wynik z pewnością robi wrażenie, budząc przy tym spore kontrowersje i niepokój. Poznaniacy dostali nawet alert RCB, który ostrzegał przed złą jakością powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM2.5 i PM10, czyli popularnego smogu.

Jednym z powodów zaistniałej sytuacji była bardzo niska temperatura, od kilku dni. Momentami oscylowała nawet w granicach do ok. – 18°C, co przełożyło się na problemy drogowe dla mieszkańców miasta, a co za tym idzie, długie korki i o wiele większe spalanie paliwa w autach.

Bez winy nie pozostają także korporacje i firmy, które swoje fabryki mają na obrzeżach, a nawet w centrum Poznania. Dało się zauważyć spore natężenie chmur wylatujących z kominów fabryk, które również w jakimś stopniu przyczyniły się do nagromadzenia smogu w powietrzu.

Wartym odnotowania jest także fakt, o którym sporo osób nie chce mówić, czyli palenie śmieciami w gospodarstwach domowych. Według raportów, właśnie to przyczyniło się w największym stopniu do tak fatalnej jakości powietrza w ubiegłym tygodniu. Poznań przebił nawet Dhakę w Bangladeszu, czy New Delhi w Indiach, przed nim tylko Lahaur z Pakistanu. Dla przykładu, wynik stolicy Wielkopolski oscylował w granicach 250 AQI wg indeksu jakości powietrza, czyli około sześciokrotnie więcej, niż powinien wynosić.

Fot. Miłosz Balcerzak/Radio ZET, screenshot/IQAir

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*