Połowa wypoczęta, połowa ma chandrę

Urlop to czas wypoczynku, regeneracji i korzystania z wielu przyjemności. Czasami jednak powrót do pracy po dłuższej przerwie może skutkować uczuciem przygnębienia. Jak wynika z badania Pracuj.pl Powrót z urlopu 2017 niemal połowa ankietowanych wracając z urlopu jest wypoczęta i gotowa do nowych wyzwań, a druga połowa – odczuwa pourlopową chandrę. Co zrobić, by była ona jak najmniej odczuwalna? Pracuj.pl radzi jak zapobiec złemu nastrojowi i przestawić się na aktywne działanie.

Najważniejsze w przygotowaniu się do powrotu do pracy po urlopie jest odpowiednie nastawienie. Nie warto zamartwiać się, że urlop się skończył, a my wracamy do szarej codzienności. Podejdźmy do powrotu do pracy, jak do nowego startu zawodowego, ponieważ ze świeżymi pomysłami i planami nasza chęć do działania na pewno się zwiększy.

SPOSÓB 1 – DZIEL SIĘ WRAŻENIAMI PO URLOPIE

Podczas urlopu wstajemy o dowolnej godzinie, zapominamy o deadline’ach i codziennych obowiązkach. Ładujemy akumulatory i nie myślimy o tym, co się dzieje w pracy – co potwierdza prawie 60% badanych przez Pracuj.pl osób. Ale nie wszyscy! Blisko 20% badanych przyznało jednak, że na urlopie wędruje myślami do tego, co dzieje się w pracy. Co więcej, od spokojnego odpoczynku odciąga nas również internet. Aż połowa ankietowanych przyznała, że dzieli się wrażeniami z wakacji na portalach społecznościowych. Zdecydowanie lepszym pomysłem byłoby poświęcenie swojego czasu urlopowego wyłącznie na relaks i wakacyjne atrakcje – telefon/tablet odkładając na bok. Czasem warto dzielenie się miłymi chwilami spędzonymi na urlopie, rozpocząć dopiero po powrocie, na przykład podczas przerwy w obowiązkach. Wspólna kawa i pogawędka z kolegami z pracy może okazać się miłą odskocznią od piętrzących się deadline’ów. Potwierdza to 1/3 badanych osób, dla których dzielenie się wrażeniami po urlopie ze współpracownikami jest sprawdzonym sposobem na powakacyjne przygnębienie.

SPOSÓB 2 – WYGOSPODARUJ WIĘCEJ CZASU NA POWRÓT

Aż 36% badanych przez Pracuj.pl zadeklarowało, że po powrocie z urlopu ciężko jest zebrać myśli i zająć się codziennymi obowiązkami w pracy. Jak ta grupa radzi sobie z pourlopową chandrą? Przede wszystkim daje sobie czas na wytchnienie – pierwsze godziny po powrocie z urlopu spędzając na mniej wymagających zadaniach. Z takiego rozwiązania korzysta blisko 65% badanych. Z kolei 1/5 z nich z chandrą radzi sobie przechodząc do planowania kolejnego urlopu. Są osoby, które od razu po urlopie, bez sentymentów rzucają się w wir pracy (23% ankietowanych). Jednak nie jest to rozwiązanie dla wszystkich i jak potwierdziła to większość badanych, po wakacyjnych podróżach potrzebujemy wytchnienia. W tej sytuacji przydatnym rozwiązaniem może okazać się zaplanowanie powrotu tak, by przed rozpoczęciem pracy wygospodarować jeden lub dwa dni na odpoczynek. Nasz organizm potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do zmiany i oswoić z powrotem do służbowego środowiska.

SPOSÓB 3 – TWÓRZ, PLANUJ, DZIAŁAJ Z NOWĄ ENERGIĄ!

Co drugi ankietowany po powrocie do pracy chętnie wraca myślami do urlopu. I nie jest to nic złego, jeżeli to rozmarzenie mija, a dobry nastrój pozostaje, bo – jak wynika z badania Pracuj.pl – urlop opłaca się zarówno pracodawcy, jak i samemu zainteresowanemu, czyli pracownikowi. Prawie połowa badanych wskazuje, że po dłuższym wypoczynku jest chętna do angażowania się w różne zawodowe projekty. Nie tylko te związane z wykonywanymi obowiązkami, ale i takie, które realizowane są w innych zespołach. Dobry urlop procentuje także większym spokojem oraz dystansem do codziennych zawodowych spraw, co deklaruje aż 58% respondentów.

——————-

Badanie Powrót z urlopu 2017 wykonane w okresie lipcu i sierpniu br. na grupie 461 respondentów. Większość ankietowanych to osoby z wyższym wykształceniem, aktywne zawodowo i poszukujące pracy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*