Pokazuje, jakim jesteśmy narodem

W poznańskim CK Zamek odbyło się kolejne przedstawienie „Wesele Poprawiny”  w reżyserii Marcina Libery, inspirowane „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego .

Po weselu muszą być poprawiny. Skacowani goście opowiadają, czego w życiu się boją.  Wspominają swoje śluby.   Krótkotrwałe małżeństwa przerwane wojną. Szykany z 1968 roku wobec pary tylko dlatego, że miała niemieckie nazwisko. Ślub w 1981 roku akurat w dniu, po którym następuje stan wojenny.

Widzimy młodych tancerzy z Teatru Tańca, rozbrzmiewają  dżwięki muzyki elektronicznej kolektywu RSS BOYS.  Kolejno podchodzą oni do mikrofonu i przypominają widzom o  inscenizacjach „Wesela” Wyspiańskiego . W  spektaklu biorą także udział seniorzy i juniorzy z grupy Movement Factory. Występują jako goście weselni i panny młode. Przedstawienie ukazuje przemiany społeczne, tradycje,  pragnienia.  Również rzeczywistość –  z głośników słychać zapis małżeńskiej kłótni, upubliczniony wiosną   zeszłego roku przez żonę Rafała Piaseckiego, radnego z Bydgoszczy. Oczywiście, nie brakuje też chochoła, a właściwie kilkunastu. Każdy daje Jaśkowi, drużbie weselnemu, pouczenie, w jaki sposób ma obudzić gości weselnych .

Spektakl  nie łatwy. Daje dużo do myślenia. Pokazuje, jakim jesteśmy narodem.  Z naszymi wadami i przywarami. Warto zobaczyć! Będzie ku temu okazja 28 lutego o godz 20.

Fot. Andrzej Zieliński

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*