Pod hasłem „Miejsca puste”

Nieoczywisty, oryginalny i premierowy… taki będzie tegoroczny Festiwal słowa w piosence Frazy. Piąta, jubileuszowa edycja festiwalu odbywa się pod hasłem „Miejsca puste”, a jego mottem są słowa z „Traktatu o przestrzeni” Kaczmarskiego: „Musi być przestrzeń w muzyce i w wierszu/Muszą być miejsca puste na wybrzmienia.”

Goście Fraz przywykli, że wspólnym mianownikiem wszystkich wydarzeń jest świetny tekst. Tym razem publiczność może liczyć jeszcze na różnorodność form muzycznych – od  etno brzmiącego w utworach Karoliny Cichej, przez piosenkę autorską w spektaklu  z tekstami Andrzeja Sobczaka w wykonaniu Studia aktorskiego STA,  wzbogacone pełniejszym składem instrumentalnym gitarowe frazy Kuby Sienkiewicza, aż po zespół muzyki  dawnej, wykonujący  na instrumentach historycznych kompozycje Kaczmarskiego, Łapińskiego i Gintrowskiego.

Festiwal rozpoczynamy 23 listopada koncertem laureatów Ogólnopolskiego  konkursu piosenki autorskiej o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego. Co roku twórcy piosenki z całego kraju pokazują naszej publiczności różne sposoby spojrzenia na tekst, emocje i prezentują przeróżne wrażliwości. Kto zachwyci jurorów? Przekonamy się i posłuchamy na koncercie, w którego drugiej części wystąpi  Kuba Sienkiewicz z obstawą.

Na frazową publiczność czekają w tym roku aż trzy premiery. „Na starej mapie” to koncert, jakiego do tej pory nie było: utwory Kaczmarskiego, Gintrowskiego i Łapińskiego zostały przez Marcina Sompolińskiego przetransponowane na zespół muzyki dawnej i zabrzmią w Auli UAM bez słów. Jednak jak zapewnia dyrektor artystyczny festiwalu  Krzysztof Gajda „Nie kaleczymy piosenek, kiedy na moment wyłączymy z nich tekst. Przedstawiamy je tylko w innym kontekście, innej formie”.  Jedyna okazja do wysłuchania tego wyjątkowego i premierowego  programu 24 listopada.

Kolejną premierą jest spektakl „Duże? dzieci”, którego inspiracją były teksty Andrzej Sobczaka. Adepci Studia aktorskiego STA pod  kierunkiem reżysera Michała Kocurka sprawdzać będą jak teksty sprzed lat brzmią dziś i to w interpretacji pokolenia, które może nie pamiętać oryginalnych wykonań i kontekstów. Na spektakl zapraszamy 25 listopada do Teatru Polskiego.

 Na zakończenie festiwalu 26 listopada w Auli Artis kolejny premierowy koncert: Karoliny Cichej & Spółki wraz z gośćmi. Artystka zaprezentuje nowe piosenki, w których jak zawsze pobrzmiewać będą echa muzyki ludowej i muzyki świata. Towarzyszyć jej będą Karolina Czarnecka oraz Mamadou Diouf.

Poza wydarzeniami artystycznymi, na małych frazowiczów czeka warsztat pisania piosenek z Michałem Kowalonkiem (23 listopada godz. 12.00 Biblioteka Raczyńskich), a dla zainteresowanych naukową refleksją nad piosenką konferencja „Miejsca – miejsca puste – przestrzeń w piosence” (25, 26. listopada Collegium Maius).

 Mamy nadzieję, że podczas tej edycji festiwalu miejsca puste będą tylko metaforycznymi przestrzeniami, które każdy widz wypełni wrażeniami z wyjątkowych koncertów) i spotkań z piosenkami z tekstem. Bilety w przystępnych cenach 10, 15, 20 zł do kupienia w Centrum Informacji Kulturalnej oraz na stronie https://tiny.pl/gzm8c

Organizatorem Festiwalu Frazy  jest Biblioteka Raczyńskich, a mecenasem PKO Bank Polski.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*