Pisze o prawdzie ponad wszystko

O godzinie 16.30 w sztokholmskiej filharmonii rozpoczęła się uroczystość wręczenia Nagród Nobla. Wśród laureatów Polka, Olga Tokarczuk.

W dziedzinie fizyki uhonorowany został James Peebles za teoretyczne odkrycia w kosmologii,  Michel Mayor i Didier Queloz  za odkrycie egzoplanety orbitującej wokół gwiazdy przypominającej Słońce. W dziedzinie chemii:   John .B Goodenough, M. Stanley Whittingham oraz Akira Yoshino za wynalezienie akumulatorów litowo-jonowych, które mają zastosowanie w telefonach i komputerach. W fizjologii lub medycynie Peter J. Ratcliffe, Gregg L. Semenza i William Kaelin Jr, którzy ujawnili „jak komórki wyczuwają i adaptują się do dostępności tlenu”. Następnie przyszedł czas na polską laureatkę. Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla za rok 2018 z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. W laudacji prof. Per Westberg powiedział,  że pisze ona  o prawdzie ponad wszystko, a  nagrodę otrzymała za ”wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia. Według Tokarczuk, nie ma historii, są po prostu ludzkie życia.”

Literackiego Nobla za 2019 rok otrzymał pisarz Peter Handke „za sugestywną pracę, która z lingwistyczną pomysłowością eksploruje peryferie i swoistość doświadczenia ludzkiego”. W dziedzinie ekonomii  laureatami zostali Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael  Kremer za łagodzenie globalnego ubóstwa. Na zakończenie ceremonii rozbrzmiał hymn Szwecji.

Fot. z ekranu tv – TVN24 HD

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*