Odbudowa w 5 lat. 600.000 euro na koncie

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, jak informuje TVN24.pl, zapowiedział właśnie, że katedra Notre Dame odbudowana zostanie w pięć lat. Strukturę budowli i fasadę zachodnią, na co wskazują dzisiejsze wstępne oględziny i ekspertyzy, można uznać za ocalone.

Zdaniem prezydenta,  „uniknięto najgorszego”, jednak „walka jeszcze nie została całkowicie wygrana”. Oficjalnej wersji przyczyny pożaru na razie nie ma. Nie wyklucza się możliwości, że doszło doń w wyniku prowadzonych prac remontowych na drewnianym poddaszu świątyni. Do jego konstrukcji zużytych zostało przed kilku wiekami 1300 dębów. Prokuratura prowadzi postępowanie.

Z wielu krajów świata płyną do stolicy Francji deklaracje wsparcia. Prezydent RP, Andrzej Duda  wyraził gotowość pomocy – w razie takiej potrzeby – polskich specjalistów. O międzynarodową solidarność, na tle płonącej świątyni,  apelował wczoraj wieczorem E. Macron, także o finansową.  Już w godzinach porannych media informowały o pierwszych wpłatach – dwa rodzime zamożne rody wpłaciły odpowiednio 100.000 i 200.000 euro. Według Deutsche  Welle w ciągu dnia udało się zebrać 600 mln. euro. Kwoty potrzebnej do rekonstrukcji nie podano, najpierw muszą być dokładnie rozpoznane i oszacowane straty.

Fot. z ekranu tv – TVN24  z 15 kwietnia 2019

Aktualizacja: w serwisach porannych 17 kwietnia media podają już kwotę 7.000.000 euro. Przed godziną 10 osiągnęła ona miliard.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*