Nikogo nie pozostawia obojętnym

To pierwsza biografia wybitnego neurobiologa prof. Jerzego Vetulaniego. Autorka,  przy udziale rodziny Vetulaniego (synów Marka i Tomasza oraz wnuka Franciszka), stworzyła intymny portret jednego z najbardziej zasłużonych polskich naukowców.   

2 marca 2017 zostaje ranny w wypadku na przejściu dla pieszych.  Nie odzyska już przytomności. Umiera po pięciu tygodniach. Rok wcześniej mówi:  „Warto żyć tak długo, jak długo jesteśmy w stanie myśleć, jak długo pracuje nasz mózg”. Kocha wprawiać innych w osłupienie. Dla niego „życie jest wrzodem na ciele Wszechświata”, ale bada je, poznaje i uczy o nim.

Vetulani całe życie związany jest z Krakowem. To on współtworzy Piwnicę pod Baranami i staje się jedną z legend tego miejsca. W krakowskim Instytucie Farmakologii Polskiej Akademii Nauk rozwija naukową karierę. Walczy o rzeczy ważne. O wolność w opozycji demokratycznej. O prawa kobiet. O prawa społeczności LGBT+. O legalizację marihuany do celów medycznych. Nikogo, kto się z nim styka, nie pozostawia obojętnym. Studenci go uwielbiają, a świat nauki i podziwia, i krytykuje.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*