Internetowe już dostępne

Listopadowe wydanie „Życia Uniwersyteckiego” dostępne na stronie internetowej: https://uniwersyteckie.pl/archiwum/zycie-uniwersyteckie-nr-11-2023

Pierwsze strony numeru poświęcone są ważnemu wydarzeniu w życiu uniwersytetu, czyli inauguracji nowego roku akademickiego. Na nich między innymi przemowa JMR prof. Bogumiły Kaniewskiej, laudacja prof. Michała Karońskiego, uhonorowanego medalem Palmae Universitatis Studiorum Posnaniensis, a także lista laureatów nagrody „Praeceptor Laureatus” i „Praeceptor Optimus”.

Prof. UAM Tomasz Brańka i mgr Sylwia Sujecka piszą o korzyściach, jakie społeczność akademicka czerpie z uczestnictwa w programie ERASMUS+. W 2023 roku uniwersytet otrzymał ponad 2 mln złotych na mobilność studentów i pracowników.

Prorektor prof. Tadeusz Wallas opowiada o wzruszającym spotkaniu z Polonią południowoamerykańską w czasie Międzynarodowego Kongresu Nauk Politycznych w Buenos Aires. UAM wkrótce uruchomi dla niej internetowe kursy języka polskiego i kultury polskiej.

W miesięczniku również liczne artykuły o naukowcach i ich badaniach. Dr Jowita Wycisk, jako jedna z niewielu polskich psychologów, bada tęczowe rodziny w naszym kraju. – Mówienie o tych rodzinach, ich problemach jest potrzebne – twierdzi badaczka, którą interesuje stres mniejszościowy i kompetencje matek homo/biseksualnych. Zespół prof. UAM Emersona Coya pracuje nad zastosowaniami polimeru – polidopaminy. Naukowcy mają na koncie publikacje w wysoko punktowanych czasopismach.

Prof. UAM Wawrzyniec Popiel-Machnicki, dyrektor Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskich, przyszłość filologii rosyjskiej widzi poza Rosją. Natomiast prof. Łukasz Musiał z Instytutu Filologii Germańskiej przekonuje do idei filologii radosnej. Zespół pod kierownictwem prof. Krzysztofa Jassema z Wydziału Matematyki i Informatyki tworzy narzędzia informatyczne dla humanistów do analizowania i wyszukiwania informacji zawartych w źródłach pisanych. Nowe programy powstają w ramach projektu DARIAH.PL.

Badacz torfowisk prof. Mariusz Lamentowicz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych popularyzuje wiedzę w mediach społecznościowych. – Tego nie da się zrobić z poziomu zamkniętego gabinetu czy laboratorium zatrzaśniętego przed światem na cztery spusty – uważa.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*