Igrzyska bez Rosji, ale nie bez… Rosjan

Reprezentacja Rosji przez 4 lata nie będzie mogła uczestniczyć w igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata.  Taką decyzję podjęła Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) w Lozannie.

Zawieszenie ma trwać do roku 2023. Do tego czasu Rosja nie będzie mogła również organizować najważniejszych imprez sportowych. Sankcje dotyczą wszelkich wydarzeń sportowych organizowanych przez federacje powiązane z WADA. Oznacza to, że reprezentacji Rosji nie zobaczymy na przyszłorocznych letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio oraz zimowych w Pekinie, a także dwa lata później w na mundialu w Katarze. Jednak z Euro 2020 sprawa dyskwalifikacji wygląda inaczej, ponieważ regulacje WADA nie obowiązują UEFA. Zawieszenie rosyjskich sportowców nie zabrania im udziału w najbliższych igrzyskach olimpijskich, mogą wystąpić pod neutralną flagą. Warunkiem będzie nieskazitelna przeszłość, gdy idzie o doping, jak wyniki na międzynarodowych imprezach.

Dyskwalifikacja rosyjskich sportowców jest wynikiem opublikowanego 5 lat temu dokumentu w stacji ARD przedstawiającego mechanizmy dopingu w Rosji. Rosyjska Agencja Antydopingowa została uznana za zgodną z wymaganiami WADA, ale nie dostarczyła kompletnych dokumentów z laboratorium antydopingowego, czym naraziła się na reperkusje. Termin nie tylko został przekroczony, ale istnieje także duże prawdopodobieństwo ukrywania danych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*