Głosowało 99 senatorów

Wczoraj wieczorem odbyło się głosowanie w Senacie nad, popartą przez Sejm, kandydaturą Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich.

Głosowało 99 senatorów: „za” – 48 (wszyscy z klubu PiS), „przeciw” – 49 (cały klub KO, Lewicy i Polski 2050), wstrzymało się dwóch: Jan Filip Libicki z PSL- Koalicja Polska oraz Lidia Staroń z Koła Senatorów Niezależnych.

Przypomnijmy, że Sejm 15 kwietnia spośród trzech kandydatów wybrał Bartłomieja Wróblewskiego (PiS)  na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Decyzja izby niższej, musi zostać zatwierdzona przez izbę wyższą. Senat odrzucił jednak tę kandydaturę. Oznacza to, że trzeba wznowić procedurę, wskazać i wybrać kolejnego kandydata.

Kadencja aktualnego Rzecznika Praw Obywatelskich (Adam Bodnar) zakończyła się 9 września 2020, ale trwa nadal, ponieważ nie udało się powołać następnego. W związku z tym, na mocy decyzji Trybunału Konstytucyjnego, A. Bodnar może pełnić obowiązki RPO do 15 lipca 2021 roku, bez względu na to czy zostanie powołana nowa osoba na to stanowisko czy też nie.

Fot. strona główna www.interia.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*