Dla dorosłych i dla dzieci

Teksty poetki i noblistki Wisławy Szymborskiej nadal intrygują ludzi nauki, studentów, tłumaczy, jak i liczne grono, miłośników jej poezji. Z okazji 100. jej urodzin Fundacja im. Karla Dedeciusa zaprasza do udziału w konferencji naukowej poświęconej odbiorowi jej twórczości na arenie międzynarodowej.

Odbędzie się ona w dniach 15-17 listopada 2023 na Uniwersytecie Europejskim Viadrina oraz w Collegium Polonicum (CP) w Słubicach. Oprócz paneli dyskusyjnych, w programie konferencji znalazły się także wydarzenia z udziałem znamienitych gości, otwarte dla zainteresowanej publiczności.

Wykład inauguracyjny 15 listopada o godz. 14 w auli CP wygłosi prof. Michał Rusinek, autor i tłumacz wielu książek dla dorosłych i dzieci, był również przez wiele lat sekretarzem Wisławy Szymborskiej. W swoim wykładzie otwierającym opowie o podróżach poetki – tych dosłownych, ze szczególnym uwzględnieniem ponoblowskich oraz tych metaforycznych, których podmiotem była nie tyle ona sama, ile jej poezja. Postara się odpowiedzieć na pytanie, skąd się bierze, według niego, przekładalność jej poezji i łatwość przyswajania jej przez inne języki i inne kultury.

Z kolei dzień później, 16 listopada o godz. 10.30 na spotkanie z M. Rusinkiem w sali konferencyjnej CP zapraszamy najmłodszych. Zaprezentuje on książkę „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci”. Autor przybliża w niej młodym czytelnikom postać noblistki, dzięki pięknym ilustracjom Joanny Rusinek, zabiera nas w świat tej wyjątkowej poetki. Z opisu wydawnictwa wynika, że jest to książka dla dzieci w wieku 6-8 lat. Szata graficzna i mądrze poprowadzona opowieść autora spodobają się i starszym dzieciom, dorosłym. Także polonistom, którym mogłyby pomóc w rozbudzaniu literackiej wrażliwości i ciekawości w uczniach. Spotkanie poprowadzi dr Ksymena Filipowicz-Tokarska.

Fot. https://www.cp.edu.pl/