Jedzie pociąg z daleka. Niestety, droższy

Wielu studentów naszej uczelni nie mieszka w Poznaniu. Nie każdego stać na zakup własnego samochodu, dlatego wielu decyduje się na jazdę, do domu i z powrotem, pociągiem. Tymczasem, wraz z rozpoczęciem 2022 roku, ceny biletów (głównie PKP Intercity) rosną i to od 7 do 15 procent.

Podwyżki od 13 stycznia 2022 zostały ogłoszone bez wcześniejszych zapowiedzi. Co ciekawe, podróżny nie dowie się o nich z pierwszej strony PKP intercity, lecz musi zajrzeć na podstronę „dla mediów”.

PKP Intercity nie nazwało zmian cen podwyżkami, lecz „dostosowaniem ceny biletów do aktualnej sytuacji na rynku” – jak możemy przeczytać z oficjalnego komunikatu na stronie www.intercity.pl. Ma to być spowodowane „rosnącymi kosztami działalności”, za które PKP Intercity uznaje: „wyższe ceny energii trakcyjnej czy modernizacji taboru i zapleczy technicznych”. Spółka chce się również dostosować do aktualnych cen przewoźników regionalnych, którzy swoje ceny podnieśli już w grudniu 2021.

Oprócz podwyższenia cen biletów w jedną stronę, ceny biletów okresowych, czy promocyjnych takich jak bilety tanio miastowe również zostały podniesione. Dodatkowo zasięg biletów tanio miastowych został ukrócony. Z oferty znikną też bilety weekendowe, których celem było zachęcenie podróżnych do korzystania z kilku przejazdów, zwłaszcza w soboty.

PKP Intercity w zamian za usunięte oferty, zaoferuje dwie nowe promocje: „Multiprzejazd” oraz „Multiprzejazd Max”. Będą one obowiązywały od północy we wtorek do godz. 15:00 w czwartek. W ramach obu ofert będziemy mogli dowolnie podróżować w tym czasie.

Co to oznacza dla studentów? Zdecydowanie wiele złych rzeczy. Wraz z podwyżką cen Intercity, studenci będą musieli więcej zapłacić za bilety, co oznacza, że nie będą mogli sobie pozwolić na niektóre inne wydatki. Najprawdopodobniej duża część osób, która wynajmuje mieszkania w Poznaniu,  zdecyduje się ograniczyć częstotliwość podróży do najbliższych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*