Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy zmarł w Nicei wczoraj rano. Miał 83 lata. Zgodnie z jego wolą, zostanie pochowany w Krakowie – poinformowała Anna Zaremba-Michalska, wieloletni wydawca i przyjaciółka S. Mrożka.
Urodził się 29 czerwca 1930. Przez lata przebywał na emigracji, a od 1963 roku mieszkał we Francji, USA, Niemczech, Włoszech i Meksyku. Wrócił do Polski w 1996 roku, ale po 12 latach ponownie wyjechał z kraju. Od czerwca 2008 na stałe mieszkał w Nicei. Przyjeżdżał do Polski na wydarzenia upamiętniające jego twórczość. Kolejna jego wizyta była planowana w połowie września – poinformowała szefowa Wydawnictwa Literackiego A. Zaremba-Michalska.
Karierę zaczynał jako rysownik w „Przekroju” w 1950 roku. W tym samym czasie wydał dwa zbiory opowiadań. Największą sławę przyniosły mu jednak dramaty. Jego pierwszą sztuką teatralną był dramat „Policja”, wydany w 1958 roku. Światową sławę zdobył między innymi dzięki dramatom wydanym w 1964 roku – „Tango”, „Letni Dzień z 1983” oraz „Miłość na Krymie” z 1993 roku. W pamięci czytelników pozostanie także jako autor „Dziennika” i listów pisanych do swych przyjaciół – najważniejszych postaci europejskiej kultury oraz jako autor błyskotliwych rysunków, które dziś są klasyką polskiego humoru.
Pisarz jest laureatem wielu prestiżowych wyróżnień. W 2003 roku został uhonorowany Orderem Kawalera Legii Honorowej – jednym z najwyższych francuskich odznaczeń państwowych. Rok później otrzymał „Złote Berło”, nagrodę Fundacji Kultury Polskiej. We wrześniu 2010 w Warszawie, na Festiwalu „Mrożek na XXI wiek” inaugurującym obchody 80. rocznicy urodzin pisarza, odebrał Złoty Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.
Fot. www.wikipedia.pl
Dodaj komentarz