Jako jedyna polska orkiestra, są w finale najbardziej prestiżowej nagrody fonograficznej świata – International Classical Music Awards (ICMA). Spośród 374 nominacji, jury wybrało 48 finalistów – po 3 w każdej kategorii.
Album „Urlicht. Songs of Death and Resurrection” nagrany został przez Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej z barytonem Samuelem Hasselhornem, pod batutą Łukasza Borowicza, z udziałem głosów chłopięcych Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”. Album, na którym znalazły się pieśni i arie Gustava Mahlera, Ericha Wolfganga Korngolda, Alexandra von Zemlinsky’ego, Hansa Pfitznera, Engelberta Humperdincka, Albana Berga i Waltera Braunfelsa, ukazał się nakładem wytwórni harmonia mundi i zdobył już znakomite recenzje i międzynarodowe wyróżnienia.Płyta naszej orkiestry konkuruje w kategorii Vocal Music z albumami nagranymi przez Czech Philharmonic Orchestra i Magdalenę Koženę (mezzosopran) pod batutą Sir Simona Rattle’a (Czech songs) oraz przez francuski zespół Les Talens Lyriques i Michaela Spyresa (baryton), pod batutą Christophe’a Rousseta (In the Shadows).
Filharmonicy Poznańscy kilkakrotnie byli nominowani do tej prestiżowej nagrody, a w 2018 roku otrzymali ją za album Quo vadis Feliksa Nowowiejskiego.
W gronie finalistów ICMA 2025 jest też dyrygent-szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej – Łukasz Borowicz. W kategorii Symphony Music znalazł się jego album „Grażyna Bacewicz, Complete Symphonic Works Vol. 3: Symphony No. 1, Concerto for large orchestra, Partita for large orchestra, In una parte” nagrany z WDR Sinfonieorchester Köln, a wydany przez cpo.
Lista zwycięzców ICMA 2025 ogłoszona zostanie 14 stycznia 2025. Wręczenie nagród i koncert galowy odbędą się w Tonhalle w Düsseldorfie, 19 marca 2025 roku.
Nic dziwnego. Świetnie grają. Pod batutą znakomitego dyrygenta.