Zginęli pod lawiną

Na antenie TVN wyemitowany został polski film obyczajowy z cyklu ,,Prawdziwe historie’’ zatytułowany ”Cisza”. Przedstawia on historię licealistów z Tychów z Klubu Sportowego ,,Pion’’. Zginęli oni pod lawiną w Tatrach podczas wycieczki 28 stycznia 2003.

Film powstał w porozumieniu z rodzinami zasypanych. Tadeusz Brzozowski, w którego rolę wcielił się Przemysław Sadowski, zabrał licealistów w góry na wycieczkę. Prawdziwy opiekun tej tragicznej wyprawy Mirosław Szumny skazany został na cztery lata więzienia w zawieszeniu na dwa. Specjalnie dla filmu także nagrano wątek rozprawy. Wojtek Domagała, w którego rolę wcielił się Mateusz Banasiuk, kochał wspinaczki i wszelkie związane z nimi atrakcje, szczególnie wysokie szczyty. Nieświadom niebezpieczeństwa, wyruszył w ostatnią drogę swego życia. Rodzice Wojtka (Edyta Olszówka, Marcin Perchuć) pomimo lęku o swego syna, wyrazili zgodę na tę wyprawę, czego później bardzo żałowali.

Reżyser Sławomir Pstrong uwiarygodnił tę tragiczną historię w wielu detalach. Sceny kręcone były w tych samych miejscach, w których przebywali tragicznie zmarli licealiści, ta sama była kostnica, ten sam szpital.

Po kilku miesiącach od tragedii, podczas odwilży, znaleziono ciało Artura ( jednego z uczestników wycieczki) i przekazano jego aparat ojcu. Wówczas okazało się, iż zachowała się część zdjęć robionych tego właśnie dnia, w tym zdjęcie grupowe licealistów i ich opiekunów. Wątek z przekazywaniem aparatu rodzicom zmarłego Wojtka także jest w tym filmie.

Utwór Dżemu pt. ,, Modlitwa’’, wpleciony w „Czas” , podkreśla dramatyzm tamtych wydarzeń. Film upamiętnia ich ofiary.

Fot. www.filmpolski.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*