Jak najszybciej dotrzeć do wiatru

Balast, balast – te słowa dźwięczą w uszach każdego żeglarza, mobilizują do jeszcze większego wysiłku i przypominają o tym, że każdy z zawodników uczestniczących w regatach walczy o laur zwycięzcy.

Czym jest żeglarstwo? Sportowe polega na ściganiu się, wygrywa najszybszy. Regaty zaczynają się od pomiarów sprzętu, sprawdzenia, czy każdy zawodnik ma równe szanse. Mierzone są: kadłub łodzi, jej żagiel, ster, miecz oraz maszt i bom. Wszystko musi spełniać określone warunki, w zależności od tego, z jaką klasą mamy do czynienia.

Następnie przychodzi czas ścigania się na wodzie. Komisja sędziowska rozstawia trasę, najczęściej w kształcie trapezu uformowanego z boi. Każdy zawodnik jest zobowiązywany do ominięcia każdej z nich oraz do przestrzegania reguł opisanych w przepisach regatowych. Zabronione jest wszelkie kiwanie i pompowanie łódką oraz żaglem, co mogłoby nadać jej większą prędkość.

Diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach i o nie w tym sporcie chodzi. Każdy jacht różni się od drugiego i te różnice w pewnym stopniu decydują o wyniku. Ale zawsze rozstrzygające są umiejętności żeglarza. Chodzi o to, aby dotrzeć w jak najkrótszym czasie do wiatru, a później starać się utrzymać łódkę w jak najmniejszym przechyle.

Łodzie muszą sobie ustępować miejsca, aby nie doszło do kolizji. Jeśli ktoś uważa, że został pokrzywdzony w czasie wyścigu, że ktoś uszkodził jego łódź, może złożyć protest po przypłynięciu do portu. Zdarza się, że ich liczba jest tak duża, iż godzinami trzeba czekać na wyniki.

Regaty rozgrywa się najczęściej przez kilka dni, w dużym stopniu są one zależne od pogody. Raz jest flauta, raz sztorm. Przez kapryśność aury żeglarstwo jest sportem pięknym. Człowiek nigdy nie wie, co go czeka.

Poznańscy żeglarze cenią sobie takie akweny jak: Zatoka Pucka czy jezioro Charzykowy, ale równie chętnie jeżdżą nad malowniczą alpejską Gardę czy do wietrznej Kilonii. Koszty wyjazdów ponoszą najczęściej sami. Na szczęście, powoli się to zmienia. Coraz liczniejsza grupa sponsorów dociera nad jeziora, to dobry symptom.

Żeglarstwo to sport dla odważnych, który kształtuje charakter młodego człowieka, uczy samodzielności i odpowiedzialności w podejmowaniu decyzji oraz przewidywania ich skutków.

Fot. Arkadiusz Dobrzyński

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*