Tak przepływa w Europie informacja

Wielojęzyczny gwar rozbrzmiewa w budynku Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Morasku. W konferencji „News in Europe, Europe on News. The Proximity and Distance” uczestniczą przedstawiciele kilkunastu krajów.

Tematyka obrad „koncentruje się na dwóch głównych obszarach: kontekście międzynarodowego przepływu informacji, ze szczególnym uwzględnieniem czynników prawnych, politycznych, ekonomicznych, społecznych i kulturowych oraz na zawartości przekazów informacyjnych rozpowszechnianych przez media.

Europa stanowi symbol integracji i różnorodności – dwóch zjawisk, które obecne są również w sferze funkcjonowania mediów. Tytuł konferencji zachęca przy tym do przyjęcia specyficznej perspektywy – z jednej strony poświęcenia większej uwagi wybranemu obszarowi świata (obraz Europy w mediach informacyjnych na świecie), z drugiej zaś przyjrzenia się modelom mediów informacyjnych funkcjonujących w Europie i porównania ich do rozwiązań, które znaleźć możemy poza „Starym Kontynentem”.

Jednym z celów konferencji jest zaprezentowanie wyników badań prowadzonych w ramach międzynarodowego projektu „Foreign News on TV” (Informacje zagraniczne w telewizji”). Projekt ten zainicjowany został przez prof. Akibę A. Cohena z Uniwersytetu w Tel Avivie – wybitnego uczonego, prowadzącego od wielu lat międzynarodowe badania porównawcze z zakresu przepływu informacji, kryteriów selekcji informacji oraz obrazu rzeczywistości kreowanego w mediach.

W projekcie biorą udział przedstawiciele 19 krajów z całego świata, w tym z Polski, którą reprezentują badacze z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.”

Fot. Wojciech Nowiak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*