13 lat oczekiwania. „Avatar” bije rekordy

Po 13 latach od premiery, wielokrotnie nagradzanego, amerykańsko- kanadyjskiego filmu science-fiction, fani doczekali się kontynuacji. Światowa premiera drugiej części – 14 grudnia 2022, a w Polsce dwa dni później.

Film Jamesa Camerona przyciąga do kin tłumy i jest bliski przekroczenia miliarda dolarów wpływów z rynków zewnętrznych (bez Ameryki). Światowy zysk, jaki przyniósł wynosi już 1,5 miliarda dolarów. Produkcja bije rekord za rekordem. Zostawiła w tyle takie filmy jak Top Gun: Maverick z Tomem Cruisem czy też Jurassic World: Dominion. W rankingu wszech czasów sequel „Avatara” znajduje się na 12. miejscu, pokonując disneyowską animację „Kraina lodu II„. Produkcja zdążyła już zyskać jedną nagrodę- za najlepszą scenografię i 22 nominacje (między innymi do Złotych Globów). 

Fabuła i obsada. W główne role ponownie wcielili się Sam Worthington i Zoe Saldana, o których perfekcyjne przygotowanie zadbał sam twórca. Aktor w wywiadzie z Collider opisuje niecodzienny proces: ,,Jim dał mi scenariusz, który był w zasadzie „Avatarem 1.5”. To tekst, który sam w sobie jest niesamowity. Szczegółowo opowiada o tym, przez co przeszli bohaterowie. Jim taki po prostu jest. Chciał przybliżyć wojowniczy żywot postaci, klanowe konflikty, w których brali udział […] jak wygląda dynamika relacji w tej rodzinie i jak potoczyła się historia miłosna z pierwszego filmu. Dało nam to dobry punkt wyjścia, aby zrozumieć, jak wypełnić lukę w życiorysie bohaterów’’.

W drugiej części akcja odbywa się 10 lat po wydarzeniach z pierwszej. Ich miejsce ponownie stanowi Pandora, która zostaje napadnięta w celu osiągnięcia zysku z minerałów tam się znajdujących. Jake i Neytiri, w obawie o życie swoje i swojej rodziny, zmuszeni są opuścić dom i szukać schronienia u innych plemion zamieszkujących planetę. Ogromne poświęcenie, bitwy i straty – to cena, którą rodzina musi zapłacić za bezpieczeństwo.

Krytyka. Co do jednego krytycy są zgodni – warstwa wizualna filmu jest zachwycająca, na najwyższym poziomie – nie ma wątpliwości. A gdy chodzi o fabułę? Obok wielu pozytywnych opinii, są też krytyczne.

,,(…) W „Avatarze: Istocie wody” mniej chodzi o fabułę – która, szczerze mówiąc, jest całkiem prosta i nie traci czasu na wyjaśnienia czy martwienie się o spójność – a bardziej o doświadczanie i uczucia. To wspaniała wizualna wycieczka ukazująca nieznane wcześniej miejsca i stworzenia Pandory – planety widzianej oczami nie dorosłych, ale głównie ich dzieci.’’ – Mark Hughes dla czasopisma „Forbes”.

,,Zachwycające osiągnięcie – „Avatar” jest pełen majestatycznych widoków i emocji sięgających zenitu. Mistrz jest u szczytu swojej potęgi’’- taki wpis na Twitterze opublikował meksykański reżyser i zdobywca Oscara – Guillermo Del Toro.

,,Podobnie jak pierwszy „Avatar”, kontynuacja filmu Camerona jest wizualnie znakomita. Wykorzystanie technologii 3D do podkreślenia głębi i skali dorównuje temu, co widzieliśmy podczas naszej ostatniej podróży na obcą planetę. (…) Pomijając wspaniałe obrazy, „Istota Wody” wydaje się w mniejszym stopniu kontynuacją, a w większym przypomnieniem świata i koncepcji przeboju z 2009 roku. Jest tu po prostu zbyt wiele pomysłów, które nie posiadają wystarczająco dobrego rozwinięcia, by uzasadnić gigantyczną długość filmu’’- Andrew Murray, „The Upcoming”.

W grudniu 2024. Premiera „Avatara 3” zgodnie z planem powinnatrafić na ekrany kin w grudniu 2024. Reżyser zdradził, że pojawić ma się nowe plemię. ,,Chcę przedstawić kultury inne od tych, które już pokazałem. Ogień będzie reprezentowany przez Lud Popiołu – mówi reżyser. – Chcę sportretować Na’vi z innej perspektywy, ponieważ na razie pokazywałem tylko ich dobre strony. We wczesnych filmach są bardzo negatywne przykłady ludzi i bardzo pozytywne przykłady Na’vi. W „Avatarze 3” będziemy mieli coś przeciwnego’’.  Cameron przekonuje także, że ostatnie części światowego hitu mają być najlepsze. 

Fot. https://www.youtube.com/watch?v=egIreUr2rwM

avatar,istota wody, premiera, james cameron, fabuła, rekord

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*