Zapoczątkował wspaniałą historię

Płyta “Pablo Honey” miała premierę 22 lutego 1993. Debiutancki krążek zespołu z Oxfordshire przez większość fanów uważany jest za najgorszy longplay w wieloletniej historii Radiohead.

Bliższy rockowemu brzmieniu, album nie ma dużo wspólnego z późniejszą twórczością ekipy Thoma Yorka, która dzięki m. in. “OK Computer” czy “Kid A” wpisała się w kanon muzyki alternatywnej. Warto jednak pamiętać, że z “Pablo Honey” pochodzi największy, po dziś dzień, przebój zespołu, czyli “Creep”. Singiel nie przyjął się szczególnie dobrze na rodzimym, angielskim, rynku. Stał się natomiast hitem za oceanem, gdzie idealnie wpisał się w modę na “brudne” i przesterowane brzmienie. Utwór “Creep” posiada aktualnie ponad miliard odsłuchań w serwisie Spotify i niespełna 800 milionów odtworzeń na YouTube. Dla porównania, wielbione przez fanów “Karma Police” czy “No Surprises”  posiadają około 400 milionów odtworzeń. Poza największym hitem, godne wyróżnienia są również utwory “Anyone Can Play Guitar” (z bardzo dosłownym intro) oraz “How Do You”

Choć angielska kapela podnosi poprzeczkę z każdą kolejną płytą, prawdopodobnie nigdy nie uda się powtórzyć komercyjnego sukcesu singla z 1993 roku. Pomimo zgodnej i dość krytycznej opinii fanów o “Pablo Honey”, pamiętać należy, jak wspaniałą, muzyczną historię zapoczątkował ten nic nie obiecujący album.

Grafika: Sic!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*