Zamieszają na europejskim rynku elektryków?

Chiński producent samochodów BYD przejmuje coraz większą część europejskiego rynku samochodów elektrycznych. Ich najnowszy model ma być najtańszym autem typu EV.

Większości z nas słysząc o aucie elektrycznym pierwsza na myśl przyjdzie amerykańska Tesla. Jednakże pochodzący z drugiej strony Pacyfiku, chiński producent BYD coraz śmielej wkracza na kolejne światowe rynki, oferując pojazdy konkurencyjne cenowo. W 2022 roku sprzedali 600 tys aut z napędem alternatywnym, o połowę mniej niż firma Elona Muska. Warto zaznaczyć, że BYD produkuje także auta spalinowe. Wliczając wszystkie rodzaje pojazdów chiński producent sprzedał w ubiegłym roku ponad 1,8 mln samochodów, notując wzrost sprzedaży o ponad 200% w stosunku do 2021 r.

W Europie BYD zdecydował się na sprzedawanie jedynie samochodów elektrycznych. Auta można kupić w Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytani, Francji, Niemczech, Hiszpanii i w państwach Beneluksu. Firma zapowiada wejście na wszystkie znaczące rynki starego kontynentu do połowy 2023 r. W swojej gamie modelowej posiadają 3 pojazdy:

  • rodzinnego suva BYD Tang
  • Małego crossovera BYD Atto
  • Sedana klasy średniej BYD Han

Najtańszym z nich jest Atto, którego kupić można już za około 163 tys. zł.

Rewolucją na rynku aut elektrycznych ma być najnowszy model, BYD Dolphin. Miejski kompakt zapowiadany jest jako najtańsze auto swojego segmentu. Dolhphin będzie oferowany z akumulatorami o pojemności 45 lub 60 kWh, dających możliwość przejechania kolejno 300 lub 400 km na jednym ładowaniu. Słabsza wersja ma kosztować około 140 tys. zł, co jasno wskazuje że obietnice producenta o konkurencyjności cenowej są dalekie od prawdy. Dacie Sprint Cargo kupimy już 101 tys zł. Nawet VW ID.3 jest tańszy od Dolphina, a prawdopodobnie będzie autem lepiej wykonanym i wyposażonym. Czy europejczycy są gotowi zapłacić wyższą lub zbliżona cenę za auto praktycznie nie znanej im marki, mając do wyboru Renault, VW czy MG? (Mg jest również produkowane przez chińczyków’ ale pod znanym angielskim brandingiem) Raporty sprzedażowe z 2023 r. rozwieją wszelkie wątpliwości.

Fot. https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/kobieta-ladujaca-samochod-elektryczny-na-stacji-benzynowej_4757474.htm#query=EV&position=27&from_view=search&track=sph

Tagi: BYD, Dolphin, Tesla, EV, kompakt,

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*