Wynagradza Izrael

Prof. Jadwiga Kiwerska z UAM uważa, że ludzie będący antysemitami kariery w Stanach Zjednoczonych nie zrobią ze względu na wpływowe lobby żydowskie, jakie umościło się za oceanem. Obecny prezydent USA wręcz ostentacyjnie ,,przyjaźni się” politycznie z izraelskim premierem. Komentatorzy uważają, że Donald Trump to najbardziej proizraelski przywódca amerykański w historii.

Ostatnio postanowił on zrobić prezent swojemu sojusznikowi z Tel Awiwu, Binjaminowi Netanjahu, i uznał Wzgórza Golan za terytorium należące do Izraela. Społeczność międzynarodowa zareagowała na tę decyzję krytycznie. Polska, Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Belgia wyraziły sprzeciw, argumentując, że to bezprawne zawłaszczenie terytorium dotychczas będącego pod kuratelą Syrii.

Taka aneksja Wzgórz Golan odbiera USA argumenty przeciwko Rosji w kwestii Krymu. Putin przeprowadził chociaż referendum, oczywiście, mało wiarygodne, ale jednak rosyjski prezydent postarał się o większą legitymizację.  Trump tymczasem bezpardonowo postanowił usatysfakcjonować swojego kolegę, który myśli, że wszystko mu wolno.  Proizraelskie nastawienie Trumpa to pokłosie poglądów jego doradcy Jareda Kushnera, który jest jego zięciem. Co ciekawe, córka prezydenta USA, Ivanka wyznaje judaizm.

Fot. https://twitter.com/realdonaldtrump

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*