Wernisaż, wykład, spotkanie, występ

Już jutro w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza wernisaż wystawy „Trójkąty miłosne u Sienkiewicza”. Odsłona II – „Rodzina Połanieckich”. 

W 2024 roku mija 130 lat od wydania tej powieści. Czy zasługuje ona dzisiaj na ponowną lekturę, zaktualizowanie jej przesłania? Kim dla współczesnego odbiorcy są bohaterowie utworu? Chcemy, aby opowieść o miłości i nienawiści, oddaniu i zdradzie, prawdzie i pozorach doprowadziła każdego do osobistych refleksji na temat roli kobiety oraz mężczyzny w społeczeństwie końca XIX stulecia, a także dzisiaj. Aranżacja ekspozycji, przypominającej atelier fotograficzne, opiera się na grze słowa i obrazu. Podczas zwiedzania przymierzycie elementy ubiorów stylizowanych na wiek XIX, a także zobaczycie przedmioty codziennego użytku przywołujące atmosferę epoki. 

Podczas wernisażu odbędą się: wykład dr Rozalii Wojkiewicz z Instytutu Filologii Polskiej UAM „Jak można w małżeństwie nawet znaleźć szczęście? O zasadach romansowania w XIX wieku”, spotkanie z ubranymi w stylowe stroje członkami Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina”, występ wiolonczelistki – dr Agnieszki Brojek.

Wystawa prezentowana będzie do 26 października.  A już 17 lutego o godz. 12.30 pierwsze wydarzenie towarzyszące wystawie „Rodzinna garderoba – moja i twoja ozdoba”. O sekretach XIX-wiecznej szafy, warsztaty dla rodzin z dziećmi.  Obowiązują zapisy: rezerwacja.muzeumhs@bracz.edu.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*