Warto tutaj przyjechać

Na północy Niemiec, między duńską granicą a górami Harzu, wyspą Uznam i Morzem Wattowym, znajduje się jeden z najbardziej urozmaiconych europejskich krajobrazów.

Region położony nad Morzem Północnym i Bałtykiem przyciąga turystów jak magnes. W Bremie, Hamburgu, Lubece, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Dolnej Saksonii i Szlezwiku-Holsztynie na odkrycie czekają słynne zabytki, atrakcje krajoznawcze, arcydzieła architektury, nietypowe imprezy, miasteczka portowe i oryginalna, kreatywna kuchnia. Same tylko wielkie parady żaglowców z okazji Hanse Sail w Rostocku, Tygodnia Kilońskiego czy urodzin hamburskiego portu rokrocznie przyciągają do nas kilka milionów ludzi. Przez cały rok do wyboru są liczne staromiejskie i portowe festyny, festiwale open-air i niepowtarzalne jarmarki bożonarodzeniowe w plenerze, portach, średniowiecznych budynkach i kościołach. Do odkrywania zapraszają nasze muzea i galerie z wystawami dzieł wybitnych artystów, domy noblistów, muzea regionalne, ekspozycje tematyczne czy miejsca narodzin słynnych pisarzy.

Warto przyjechać na jedno z wydarzeń muzycznych: na Szlezwicko-Holsztyński Festiwal Muzyczny, przedstawienia operowe w zamku w Schwerinie, musicale w Hamburgu czy festiwal tańca Movimentos w Autostadt w Wolfsburgu. Gości przyciągają także baśnie braci Grimm o miejskich muzykantach z Bremy czy szczurołapie z Hameln. Podczas spacerów po naszych miastach zobaczycie ceglastoczerwone fasady zabytkowych kamienic kupieckich z czasów Hanzy czy po mistrzowsku wyciosane domy szachulcowe. Współczesność może być także fascynująca: HafenCity i Elbphilharmonie w Hamburgu obrazują północ Niemiec nowoczesną i wybiegającą w przyszłość.

Na zdjęciu: Bezpośrednio w porcie nowa wizytówka Hamburga błyszczy ze słońcem na wyścigi. Nad ceglanym korpusem dawnego składu kakao wznosi się na wysokość 110 m połyskująca szklana bryła Elbphilharmonie. Sercem obiektu zaprojektowanego przez szwajcarskich architektów Herzog & de Meuron jest światowej klasy sala koncertowa, mieszcząca się na wysokości 50 metrów i licząca 2100 miejsc, która jest spektakularną estradą dla wibrującej hamburskiej sceny klasycznej i gwiazd z całego świata. Między starym magazynem portowym i nową szklaną nadbudową, z ulokowanej na 37 m wysokości platformie widokowej PLAZA otwiera się przed zwiedzającymi niesamowita panorama 360° na port i miasto. Piękniej na Hamburg spojrzeć nie można! (Materiał prasowy Deutsche Zentrale für Tourismus.)

Fot. https://www.germany.travel/pl

1 Komentarz do Warto tutaj przyjechać

  1. Świetny mini reportaż. Właśnie takie materiały są potrzebne. Krótko i na temat, a przy okazji można się czegoś ciekawego dowiedzieć. Współczesny czytelnik nie lubi czytać, ja lubię, ale to nieważne, ważne jest to, że autor artykułu wykazał się talentem, ponieważ opisał to w sposób przystępny i zrozumiały, a jednocześnie interesujący. To naprawdę nie jest proste, wiem to z doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*