W dniu św. Krzysztofa

25 lipca 2023 przypadał Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Polskie drogi zostały poddane intensywnej kontroli przez policję. Funkcjonariusze drogówki przeprowadzali zorganizowaną akcję. Miała ona na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo na drodze oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Najczęstszym wykroczeniem polskich kierowców jest przekroczenie prędkości. Według danych Dziennika.pl, tylko w pierwszym półroczu 2023 roku odnotowano 1,3 miliona przypadków łamania ograniczeń prędkości, co stanowi wzrost o 17 tysięcy w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku.

Policja wykorzystuje różnorodne środki, aby nadzorować ruch drogowy. Oprócz klasycznych oznakowanych radiowozów, funkcjonariusze korzystają z pojazdów cywilnych, takich jak BMW Serii 3, Škoda Superb czy Cupra Leon, wyposażonych w laserowe mierniki prędkości i rejestratory obrazu. Kontrola obejmuje nie tylko prędkość, ale także używanie telefonu komórkowego (nawet na postoju), przestrzeganie przepisów dotyczących przewożenia dzieci oraz stan techniczny pojazdu.

Mandaty za najcięższe wykroczenia osiągają wysokość tysięcy złotych. Za przekroczenie prędkości o 70 km/h, kierowca może otrzymać mandat w wysokości 2,5 tysiąca złotych, a przy powtórnym zatrzymaniu mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych. Podwójna stawka mandatu obowiązuje w przypadku takich wykroczeń jak nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa czy prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu w ilości od 0,2 do 0,5 promila we krwi.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*