Razem z szerzącą się epidemią koronawirusa rośnie także liczba fałszywych informacji z nim związanych, które możemy znaleźć w internecie. Fake newsy to często w żaden sposób nie poparte faktami ciekawostki, komunikaty wprowadzające ludzi w błąd.
Jednym z fake newsów, który często pojawiał się w sieci, dotyczył zwierząt, które miałyby mogą przenosić COVID-19. Nieprawdziwe informacje zaczęły rozprzestrzeniać się na masową skalę po tym, jak w lutym w Hongkongu zdiagnozowano koronawirusa u psa. Mimo że kolejny test nie wykazał obecności wirusa w organizmie zwierzęcia, wielu właścicieli czworonogów popadło w panikę. Ludzie zaczęli pozbywać się zwierząt, by uniknąć ryzyka zarażenia. Na stronie radio.lublin.pl możemy przeczytać wypowiedź prof. Łukasza Adaszeka z Kliniki Chorób Zakaźnych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie: „To jest mit, informacje, które należy kategorycznie zdementować. Zwierzęta nie przenoszą koronawirusa. Nie stanowią dla człowieka żadnego zagrożenia, nie mogą być przenosicielem tego patogenu.”
Kolejna fałszywa informacja: wirus ginie w wyższej temperaturze. Na Facebooku krążył tzw. łańcuszek, którego autor twierdził, że wirus nie jest odporny na ciepło i można go zwalczyć pijąc wodę o temperaturze 26-27 stopni C. Ponadto pisał, aby unikać picia zimnych napojów i jedzenia lodów. Na stronie abczdrowie.pl możemy przeczytać słowa lekarza, który dementuje plotkę: „Nie mogę się z tym zgodzić. Woda nie zaszkodzi, nawadnianie się, szczególnie w czasie choroby, jest bardzo ważne, jednak wirus nie ginie w temperaturze 26°C. Aby go zabić potrzeba temperatury dwa razy wyższej, czyli ponad 60°C.”
Trzeci fake news, który bardzo często pojawiał się w internecie, dotyczył rzekomego zamknięcia granic województw. Oszuści podszyli się pod stronę jednej z rozgłośni radiowych i opublikowali informację o zamknięciu granic między województwami, co spotkało się z przerażeniem wśród Polaków. Policja zaprzeczyła plotkom i zaznaczyła, że oszuści poniosą karę. – czytamy na stronie rzeszow.naszemiasto.pl
Fot. Facebook
Dodaj komentarz