To zupełnie inna bajka

Teatr Polski w Poznaniu słynie ze zróżnicowanego repertuaru. Nie boi podejmować się tematów będących tabu lub przeciwnie – pojawiających się u każdego na językach.

Tym razem sięga do korzeni, do bajki o królewnie Śnieżce. Jednak „Śnieżka nie chce spać”, w reżyserii Wiktora Rubina, to zupełnie inna bajka. Gdzieś pomiędzy oryginalną, brutalną baśnią, a tą cukierkową adaptacją Walta Disneya mieści się ta teatralna wersja Śnieżki. Miota się ona pomiędzy jedną a drugą kreacją, by móc odpowiedzieć sobie na pytanie kim właściwie jest. Spektakl, choć wydaje się, że nie może zszokować swą tematyką, bo przecież nic nowego już nie da się wymyślić, zaprzecza temu stwierdzeniu. „Śnieżka nie chce spać” to historia podobna do swoich poprzedniczek, jednakże zgoła inna. Dotyka aspektów, które wcześniej zostały zepchnięte na margines.

Czy byłeś/aś bity/a przez rodziców? Czy twoja matka jest szczęśliwa? To właśnie te pytania są siłą napędową dramatu. Rzucają one zupełnie nowy cień na historie nie tylko królewny, ale także jej matki. Wydobywają z niej wątki wcześniej pominięte, a tak ważne we współczesnym świecie. Jednak pytania te nie kierują tylko aktorzy sami do siebie, kierują je także do widza. Opowieść Śnieżki ze sceny Teatru Polskiego w Poznaniu to nie historia ze sprawami, które dzieją się tylko w bajkach. To historia, która dla bardzo wielu jest, niestety, prozą życia.

Pamiętaj, nigdy nie jesteś sam i możesz uzyskać wsparcie pod numerem telefonu: 116 123.

Fot. Maciej Zakrzewski https://teatr-polski.pl/spektakle/krolewna-sniezka/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*