Ten model tylko stąd

Pomiędzy polskim rządem a przedstawicielami Mercedes-Benz Group AG podpisane zostało porozumienie dotyczące budowy fabryki w Jaworze położonym 70 km na zachód od Wrocławia.

Niemiecki gigant motoryzacyjny, zgodnie ze swoją polityką elektryfikacji  „electric only” w 2025 roku chce skierować na rynek zupełnie nowy elektryczny samochód dostawczy. To właśnie w Jaworze odbywać ma się produkcja zarówno jego, jaki i szeregu innych elektrycznych modeli tego typu. Zbudowane one będą w architekturze VAN.EA (Van Electric Architecture).  – Będziemy produkowali po raz pierwszy w Europie wyłącznie elektryczne samochody dostawcze. To jest krok ku mobilności wolnej od emisji – informuje szef działu pojazdów użytkowych w Grupie Mercedes-Benz, Mathias Geisen. Egzemplarze nowego modelu na rynek europejski produkowane będą wyłącznie w polskiej fabryce. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, iż Mercedes-Benz w latach 2023-2027 zainwestuje ponad 1,3 mld euro.

Jawor został wybrany nieprzypadkowo – na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park” koncern ze Stuttgartu posiada już bowiem fabrykę. Produkuje ona silniki i baterie elektryczne. Zapowiedziana rozbudowa ma zapewnić zatrudnienie ponad 2500 osobom.

Fot. https://mercedes-benz-jawor.com.pl/o-fabryce/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*