Ta podróż jest sprawą serca

Magdalena Gwóźdź-Pallokat w serwisie Deutsche Welle (https://www.dw.com/pl) publikuje artykuł, który ukazuje, jak niemieckie media komentują transfer Łukasza Podolskiego do Górnika Zabrze: „Jego powrót do ojczyzny jest idealny”. Zamieszczamy fragment, całość dostępna pod adresem: https://www.dw.com/pl/prasa-podolski-spe%C5%82nia-swoje-polskie-marzenie/a-58192742

W niemieckich mediach nie milkną echa po decyzji Łukasza Podolskiego o powrocie do Polski i o dołączeniu do pierwszoligowego Górnika Zabrze.

„Spiegel.de” przypomina, powołując się na rożne agencje prasowe, że piłkarz ma 36 lat, ale nie myśli o zakończeniu swojej piłkarskiej kariery. Przypomina, że Zabrze położone jest niedaleko jego miejsca urodzenia, czyli Gliwic, i że na razie jego umowa z klubem opiewa na rok. „Spiegel. de” opisuje, że już w poniedziałek (05.07.2021) można było domyślić się, że szykują się zmiany, po tym, jak w wideo na stronie klubu pojawiło się hasło „The legend continues…”, a Podolski oznajmił: „The saga continues”. Portal cytuje piłkarza, który już jakiś czas temu na swojej stronie internetowej umieścił post: „Moim wielkim marzeniem jest zakończyć kiedyś moją karierę piłkarską w Górniku”. Przypomina także, że w ostatnim sezonie Podolski grał w Turcji w Antalyapor i po zakończeniu umowy z klubem, od 1 lipca, nie był związany z żadnym innym. „Spiegel. de” dodaje, że Górnik Zabrze jest ósmym przystankiem w karierze piłkarza.

Dziennikarz „Sueddeutsche Zeitung” Philipp Selldorf rozpoczyna swój artykuł „Dorosły pan Podolski” od opinii Łukasza Podolskiego na temat wychowania jego 13-letniego syna Louisa. Dziennik cytuje piłkarza, który powiedział, że chłopiec ma „beztrosko dorastać”. Tłumaczył: „Oczywiście, że są pewne reguły: być miłym, sprzątać, rozsądnie się odżywiać. Ale nie jemy jedynie ryżu i warzyw. Tylko raz jest się dzieckiem”.

Gazeta z Monachium zauważa, że w dzisiejszych czasach, jeśli mówi się o powrocie do punktu wyjścia, chętnie stosuje się modne słowo „emocjonalny”. Jak zauważa, akurat w przypadku powrotu do Polski Podolskiego wcale nie jest to takie błędne. „Podolski zawsze pielęgnował swoje polskie pochodzenie (…) jego nie mniej eksponowanej reńskiej tożsamości nigdy nie przeszkadzały jego stare korzenie (…)”. Dziennik zauważa, że Podolski z biegiem lat stał się „kosmopolitą” i jako piłkarz zamieszkiwał w różnych miejscach świata. „Teraz polska liga może czuć się zaszczycona. Obecnego bądź byłego mistrza świata jeszcze w tej ekstraklasie nie było”.

Również „Welt” na swoich stronach internetowych pisze o tym, że „Podolski spełnia swoje polskie marzenie” i przypomina, że Zabrze jest kolejnym przystankiem na drodze piłkarza, po Turcji i Japonii. Podolski „wraca do korzeni”, można przeczytać na portalu dziennika. „Dużo zamieszania wokół napastnika, który na pierwszy rzut oka ma już swoje lata i który chce, by jego kariera wybrzmiała w lidze środkowej klasy. Podobno propozycje napływały również z Ameryki Środkowej i Południowej”. Portal podkreśla, że dla Podolskiego podróż do jego „polskiej ojczyzny” jest sprawą serca. Cytuje także piłkarza, który 10 lat temu powiedział, że każdego roku, gdy odwiedza swoją rodzinę na Górnym Śląsku, chętnie udaje się na pogawędkę ze swoimi przyjaciółmi i znajomymi.

Fot. z ekranu tv – Polsat News

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*