Srebrny jubileusz metropolity

25 lat temu arcybiskup Stanisław Gądecki otrzymał sakrę biskupią. W niedzielę odbyły się uroczystości w poznańskiej katedrze. Odczytany został list gratulacyjny od papieża Franciszka.

Metropolita poznański urodził się w Strzelnie. Ukończył Prymasowskie Wyższe Seminarium w Gnieźnie, potem został zastępcą biskupa, przyjmując święcenie prezbiteriatu z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po studiach biblistyki w Rzymie, przebywał we Franciszkańskim Studium Biblijnym w Jerozolimie. Następnie zdobył doktorat na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu. Wykładał w Gnieźnie, Bydgoszczy i Kazimierzu Biskupim. Jak informuje Archidiecezja Poznańska, 26 marca 1992  duchowny przyjął sakrę biskupią z rąk prymasa Józefa Glempa i został włączony do grona następców apostołów. W 2002 papież Jan Paweł II mianował go arcybiskupem metropolitą w Poznaniu. Głośno zrobiło się o nim, gdy został przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

O godzinie 13  rozpoczęło się nabożeństwo, przypomniano, że arcybiskup jest już w Poznaniu 97. następcą biskupa Jordana. W mszy uczestniczyli Salvatore Pennacchio, który odczytał oraz przekazał na ręce arcybiskupa list od papieża Franciszka, w którym wskazał on na dokonania kapłana i złożył pozdrowienia z okazji jubileuszu. Homilię wygłosił kardynał Zenon Grocholewski, rozwodząc się nad ideą i rolą kapłaństwa, którego pełnię dają właśnie święcenia biskupie. W dziękczynnej mszy świętej uczestniczyły tłumy wiernych. Osoby, które nie mogły przeżyć liturgii na żywo, miały możliwość obejrzeć ją w Telewizji Polonia lub wysłuchać w Radio Emaus.

Od kapłanów arcybiskup otrzymał prezent, który sprawił mu szczególną radość. Oto 25 rodzin syryjskich będzie miało utrzymanie przez cały rok.

Na zdjęciu: arcybiskup Stanisław Gądecki na spotkaniu w Wielkopolskim Stowarzyszeniu Wolontariuszy Opieki Paliatywnej „Hospicjum Domowe” w Poznaniu.

Fot. Andrzej Piechocki

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*